Je sploh kdo slišal?

Državo je treba 
voditi v dobro ljudi.

Objavljeno
13. september 2011 21.57
Posodobljeno
13. september 2011 21.57
Civilna družba za mejo v Istri meni, da so slovenski interesi ogroženi zaradi naših sosed
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Razprava predstavnikov civilne družbe včeraj v parlamentu je bila pogumna in neizprosna pa tudi zelo poučna.

Na aktualna družbena dogajanja se tako skrajno kritično ponavadi odzivajo brezimni razpravljavci na spletu. A tokrat je vsakdo imel ime in priimek, imel je družbeni položaj, kakršenkoli pač že, pa četudi »položaj« brezposelnega. Morda je bil glas brezimnih in obubožanih včeraj vreden največ. Ne zato, ker bi imeli v vseh svojih trditvah popolnoma prav, bolj zato, ker nimajo veliko priložnosti, da bi nastopali javno, a bi bilo več kot nujno, da jih naše elite slišijo.

»Elite stegujejo svoje lovke po zadnjem skupnem imetju, ki ga še imamo. Ne dovolimo, da se premoženje, ki so ga ustvarili naši očetje in dedje, prepusti plenilcem. Kaj bomo zapustili otrokom in vnukom, če bodo vse razgrabili?« so drug za drugim nasprotovali nameram, ki so jih prepoznali v spornem zakonu. Seveda, če bi zavrteli čas za dve desetletji nazaj – a ga ne moremo –, bi oblastnikom verjeli. Verjeli bi njihovim zagotovilom, da bo zakon uredil javne službe bolje, kot so urejene zdaj. Tako pa, do skrajnosti razočarani nad »pridobitvami« osamosvojene Slovenije, v kateri so redki posamezniki obogateli z izčrpavanjem nekoč skupnega premoženja, voditeljem ne verjamejo popolnoma nič več.

Pri tem je bilo sporočilo civilne družbe nedvoumno: državo je treba voditi v dobro ljudi. Sicer bo hudo. Včeraj so – najbrž prvič v samostojni Sloveniji – v parlamentu omenjali možnost pravega upora, revolucije.

Je predstavnike ljudstva včeraj kdo slišal? Jih je slišal predsednik vlade Borut Pahor? Je slišal nekdanji premier Janez Janša? So jih slišali poslanci? Je civilno družbo v parlamentu sploh kdo slišal? Ali se oblastniki zavedajo svoje odgovornosti? Ali si predstavljajo, kam vodijo to državo in to ljudstvo?

Dobro bi bilo, da bi slišali. Apel civilne družbe velja tako za »levo« kot za morebitno »desno« vlado. Popolnoma dovolj je sprenevedanja. Stranke bodo morale ponuditi kaj veliko bolj konkretnega, kot je ohranjanje ravnovesja med levico in desnico na podlagi ideoloških nasprotovanj, če želijo pridobiti zaupanje. In svoje obljube bodo morale potem uresničiti.