CGP oškodovano za 4,5 milijona evrov?

Darija Južno in trojico soobdolženih tožilstvo bremeni zlorabe položaja.

Objavljeno
28. december 2012 15.15
*iza* NLB
Iva Ropac, kronika
Iva Ropac, kronika

Ljubljana – Tožilstvo je vložilo obtožbo zoper Darija Južno in trojico zaradi domnevno fiktivnih svetovalnih storitev, ki jih je med 2004. in 2006. letom za novomeško gradbeno podjetje CGP opravilo liechtensteinsko podjetje Confinvest in za to prejelo 4,5 milijona evrov. Očita jim zlorabo položaja in pranje denarja.

Po dosedanjem poročanju medijev je sodna preiskava zaradi domnevne zlorabe položaja in napeljevanja k temu kaznivemu dejanju ter pranja denarja potekala zoper lastnika Perspektive in predsednika nadzornega sveta Cestnega in gradbenega podjetja Novo mesto (CGP) Južno, predsednika uprave CGP Marjana Pezdirca in člana uprave tega podjetja Martina Štubljarja.

Pod drobnogledom preiskovalcev se je znašel tudi Rajko Siročič, nekdanji prvi mož Darsa, ki je na ta položaj prišel iz uprave CGP novembra 2005, kriminalisti pa so ga bili obiskali v okviru policijske akcije novembra 2010, ko so preverjali denarne tokove med podjetji v posredni ali neposredni lasti Južne.

Takrat so na sedežu Perspektive in CGP opravili hišno preiskavo in zaplenili dokumentacijo, povezano s 4,5 milijona evrov vrednimi svetovalnimi posli, ki jih je CGP naročal pri Confinvestu.

Čeprav na specializiranem državnem tožilstvu, kjer so nam potrdili vložitev obtožbe zoper štiri fizične osebe, imen ne navajajo, lahko sklepamo, da se obtožba, vložena na ljubljansko okrožno sodišče, nanaša ravno na omenjeno četverico.

Študije prepisane s spleta?

Južno, ki prek Perspektive FT obvladuje več družb, med njimi borznoposredniško hišo Perspektiva, CGP, IGM Strešnik, holdinga Vizija in Vizija ena, sumijo, da je pridobil korist v višini 4,5 milijona na škodo podjetja CGP.

To je domnevno za svetovalne študije pri reorganizaciji družbe plačalo podjetju, registriranem v Liechtensteinu. A preiskovalci sumijo, da je bil posel fiktiven in da študije niso napisali tamkajšnji strokovnjaki, temveč so bile prepisane s spleta, s poslom pa so menda želeli le prikriti nakazila v Liechtenstein. Denar od domnevno fiktivnega posla so menda porabili za nakupe delnic, ki jih je prodala prav Južnova Perspektiva FT.

Liechtensteinsko podjetje Confinvest, katerega uradni lastnik je liechtensteinski državljan Erich Sprenger, resnični lastnik pa je menda Južna, je tako v začetku leta 2006 kupilo za več milijonov evrov delnic Telekoma, leta 2007 pa je malo manj kot milijon evrov nanesla prodaja delnic IGM Strešnika podjetju Admark Trust (katerega resnični lastnik je menda prav tako Južna, ki pa to vztrajno zanika).

To podjetje je domnevno denar pred tem prejelo od Confinvesta. Del denarja je menda pristal tudi na Južnovem bančnem računu.

Premoženje še vedno »na ledu«

Mediji smo poročali, da je tožilstvo že pred dvema letoma doseglo zamrznitev premoženja Južne (šlo je za njegov 50-odstotni delež v Perspektivi FT, nekaj nepremičnin in izplačilo iz naslova državnih obveznic). Konec leta 2011 je sprostilo zamrznitev na poslovnem deležu, medtem ko je zamrznitev za preostalo premoženje ostalo in je še vedno v veljavi.