Kazenski postopek proti Janši: mu bo DZ podelil imuniteto?

Po obvestilu okrožnega sodišča se bo državni zbor zdaj moral odločiti, ali bo dovolil pregon proti predsedniku SDS.

Objavljeno
17. december 2014 18.26
Trenta, Zemljišča Janeza Janša
M. Č., Delo.si, STA
M. Č., Delo.si, STA
Ljubljana − Okrožno sodišče v Ljubljani je državni zbor obvestilo, da so proti predsedniku SDS Janezu Janši uvedli kazenski postopek. Po informacijah STA gre za kazenski postopek v primeru Trenta, proti Janši pa potekata še dve kazenski obravnavi. DZ bo moral zdaj odločiti, ali bo dovolil pregon proti Janši v teh zadevah ali pa mu bo podelil imuniteto.

V primeru Trenta so namreč Janša, nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar osumljeni zlorabe položaja ali pravic. Zgodba sega v marec 2005, ko je Imos za 56 milijonov tolarjev (236.100 evrov) prodal trisobno stanovanje takratnemu predsedniku vlade Janši. Do dela kupnine naj bi Janša prišel tako, da je Eurogradnjam, ki jih je zastopal Gantar, na sumljiv način prodal svoje parcele v Trenti.

Prav tako proti Janši potekata še dve kazenski obravnavi. V enem primeru svetovalec nekdanjega predsednika republike Danila Türka za gospodarska vprašanja Franci Perčič kot zasebni kazenski tožilec Janšo preganja zaradi očitkov o Perčičevem sodelovanju z Udbo. Okrožno sodišče je sicer SDS že naložilo, da mora Perčiču plačati 4000 evrov odškodnine, sodba je tudi že pravnomočna, Perčič pa Janšo preganja tudi kot zasebni kazenski tožilec.

V drugi zadevi pa je Janša soobtožen s svojim zagovornikom Francijem Matozom, in sicer zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar, sicer avtorice obtožnega predloga v zadevi Patria. Proti njej sta namreč Janša in Matoz vložila kazensko ovadbo, v kateri sta ji očitala zlorabo uradnega položaja, ker da je v obtožnem predlogu kot ključni dokaz proti Janši navedla izmišljen in ponarejen dokument.

A Janša in Matoz z ovadbo in pozneje obtožnim predlogom proti Zobec Hrastarjevi nista uspela, saj je tožilstvo ovadbo zavrglo. Nato je Janša prevzel pregon kot zasebni tožilec, vendar je okrajno sodišče obtožni predlog zavrglo kot neutemeljen, sklep so potrdili še višji sodniki.

Je pa tožilstvo februarja 2012 proti Janši in Matozu vložilo obtožnico zaradi kaznivega dejanja krive ovadbe in žaljive obdolžitve.