Pariz (naj) ne bo kot kjotski protokol

Rekordno hitra uveljavitev pariškega sporazuma.

Objavljeno
04. oktober 2016 23.16
CLIMATECHANGE-EU/
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Bruselj – Čeprav je od podnebnega vrha v Parizu minilo manj kot deset mesecev, je njegova uveljavitev z dovolj velikim številom ratifikacij v državah, ki so ga podpisale, že pred vrati.

Razpoloženje na zasedanju evropskega parlamenta v Strasbourgu je bilo slavnostno. Evropski parlamentarci so bili počaščeni z obiskom generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna. Bil je eden od številnih, ki so govorili o zgodovinskem dnevu. Parlamentarcem je polaskal, češ da sodelujejo pri ustvarjanju zgodovine z »vodenjem sveta v boljšo prihodnost«. EU je s potrditvijo pariškega sporazuma v evropskem parlamentu tik pred končanjem postopka njegove ratifikacije. Z ratifikacijo na ravni Unije se morajo še enkrat strinjati članice.

Svet je zdaj z 62 državami pri 52 odstotkih emisij

To je po odločitvi ministrov za okolje v petek le še gola formalnost, ki bo izvedena po hitrem postopku. Med parlamentarci je bila o ratifikaciji dosežena visoka stopnja soglasja: 610 jih je glasovalo za, 38 proti, 31 je bilo vzdržanih. Predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker je zatrdil, da EU spreminja svoja prizadevanja o podnebju v konkretno ravnanje. Kljub velikim besedam bilanca EU v ratifikacijah ni najbolj rožnata. Do zdaj je postopke ratifikacije doma končalo le sedem članic: Avstrija, Francija, Madžarska, Malta, Nemčija, Portugalska in Slovaška.

Če prejšnji teden na pogajanjih članic ne bi bilo preboja glede skupne potrditve, je EU grozila polomija. Zgoditi bi se utegnilo, da bi sporazum pred podnebno konferenco novembra v Marakešu ratificiralo dovolj držav in da Unije na prvem zasedanju njegovih pogodbenic ne bi bilo. Pred EU so postopke končale ZDA, Kitajska, Indija … Sporazum bo začel veljati z ratifikacijo v najmanj 55 podpisnicah, ki so odgovorne za najmanj 55 odstotkov izpustov toplogrednih plinov. Številčna meja je že dosežena, pri izpustih pa je svet kljub ratifikaciji v velikih onesnaževalkah šele pri 52 odstotkih. 

Slovenska ratifikacija do vrha v Marakešu

Takoj ko bodo upoštevani izpusti v sedmih članicah EU, ki so že končale ratifikacije, bo pri izpustih dosežena meja. Ban Ki Mun je članice EU pozval, naj čim prej deponirajo listine o ratifikaciji, da bi sporazum lahko začel veljati v rekordno hitrem času. Postopek uveljavitve kjotskega protokola, ki je bil pri zavezah o nižjih izpustih bolj ali manj omejen na razviti svet – ZDA niso sodelovale v njem – in se izteče leta 2020, je trajal kar osem let. Slovenija naj bi ratificirala pariški sporazum do vrha v Marakešu.

Njegov glavni cilj je omejitev globalnega segrevanja na precej pod dve stopinji v primerjavi s predindustrijsko dobo. Pravo uresničevanje se bo začelo šele leta 2020. Razviti svet bo moral izpolniti obljube o naložbah v višini sto milijard dolarjev, s katerimi bo državam v razvoju v Afriki in drugih delih sveta olajšal prehod k tehnologijam z manj izpusti. EU je bila sicer med glavnimi akterkami v prizadevanjih za čim ambicioznejše cilje glede podnebja v Parizu. Sama se je zavezala, da bo do leta 2030 znižala izpuste, glede na leto 1990, za 40 odstotkov.