Erjavec: Če se Janša odloči za glasovanje o zaupnici, bomo jutri brez vlade

Predsednica NSI Ljudmila Novak pa je pred sejo vlade dejala, da sta možni bodisi nova koalicija bodisi predčasne volitve.

Objavljeno
19. julij 2012 12.53
Anže Božič, notranja politika
Anže Božič, notranja politika
Ljubljana - Predsednik stranke DeSUS in minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je pred današnjo sejo vlade dejal: »Če se Janez Janša odloči za glasovanje o zaupnici, pomeni, da bomo jutri ostali brez vlade. Razlog so posamezni projekti, ki jih je vlada načrtovala in ne bodo sprejeti. Nekateri, denimo zlato fiskalno pravilo, povsem nerazumno. Res je škoda, če jih ne bi sprejeli.«

Slovenija se še vedno zadolžuje. Po njegovo se bo morala jeseni še naprej, tako ali drugače. »Če bodo pribitki na obveznice rasli preveč, to ne bo možno. Zato ne bomo imeli denarja in bomo prisiljeni zaprositi za evropsko pomoč.« Meni, da se lahko trenutno še rešimo sami. Zato je apeliral na vse, da bi podprli tisto, kar nikogar ne boli, denimo fiskalno pravilo.

Erjavec je sicer zavrnil, da je posredi politični poker oziroma discipliniranje vse bolj nemirne koalicije in opozicije:  »Nikogar ne moreš v nič prisiliti. Gre za odgovornost vsakega poslanca posebej. Pričakujem odgovornost od tistih, ki bodo pritiskali na tipke o fiskalnem pravilu.«

Po njegovo pa tudi ni možnosti, da bi trenutna večina vnovič predlagala Janšo za mandatarja, če bi bila nezaupnica sprejeta in opozicija ne bi imela svojega kandidata. »To bi bila zafrkancija. To ni resno. V tem primeru drvimo proti predčasnim volitvam. Za državo pa to pomeni katastrofo.«

Erjavec že dopušča možnost, da v soboto ne bomo imeli več vlade s polnimi pooblastili, ampak takšno, ki bo opravljala tekoče posle. »Kar bo pomenilo politično krizo.«

DeSUS vidi rešitev v oblikovanju nove koalicije.

Erjavec se je sinoči na nekakšnem kavarniškem pogovoru že sestal s stranko SD. Nova koalicija bo zahtevala popravek Zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF) tam, kjer zadeva 26.000 porezanih pokojnin in regresov.

V Pozitivni Sloveniji in SD pa dogovarjanje o novi morebitni koaliciji zanikajo. Vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je dejal, da bodo danes na sestanek s predsednikom vlade le prišli in poslušali, »kaj nam ima za povedati in kaj se bo v resnici zgodilo«. O podpori fiskalnemu pravilu pa je dejal, da »ne spreminjajo mnenja vsaki dve uri«.

Desus tudi proti KAD-u

Desus zahteva tudi, da KAD ostane samostojen in še naprej opravlja svojo vlogo. Pod temi pogoji so pripravljeni razmisliti tudi o novi koaliciji. Prav gotovo pa ta ne bo takšna, kot je trenutna: »Če pride do nezaupnice, menim, da se je koalicija izčrpala in nima več moči, da bi se spopadla s krizo. Gotovo pa predčasne volitve niso rešitev, mislim pa, da je v slovenskem političnem prostoru zadosti potenciala, da oblikujemo takšno koalicijo, ki bo omogočala spopad s krizo.«

O morebitnem mandatarju Erjavec še ne govori.

NSi v drugačno koalicijo ne bo šla

Za komentar smo prosili tudi predsednico stranke NSi in ministrico za Slovence v zamejstvu Ljudmilo Novak. Dejala je: »V NSi smo pripravljeni na vse, odločitev pa je predvsem na predsedniku vlade. Stvari so resne in težko je voditi državo, če ni širše pripravljenosti in razumevanja za projekte, ki so dobri za Slovenijo.«

Po njenem mnenju je tako možna nova koalicija ali pa predčasne volitve. NSi v drugačno koalicijo sicer ne bo šla: »Se pa sprašujem, ali vsi tisti, ki so nekoč že vodili vlado, lahko izpeljejo Slovenijo iz tega položaja. Prav nasprotno, saj vidim, da v tem trenutku ravnajo destruktivno in nerazumevajoče. Ne vidim takšnih voditeljev, ki bi Slovenijo lahko popeljali iz krize.«