Hojs: Več otrok, več pokojnine

Kdor ima več otrok, ne more varčevati za starost, ti pa bodo delali tudi za tiste, ki potomcev nimajo. 

Objavljeno
18. julij 2012 20.24
Posodobljeno
18. julij 2012 21.00
Barbara Hočevar, notranja politika
Barbara Hočevar, notranja politika

Ljubljana – Del pokojnine bi bilo smiselno vezati na število otrok, je na prireditvi NSi predlagal član izvršilnega odbora in obrambni minister Aleš Hojs. Zamisel, ki sicer ni nova, je takoj naletela na buren odziv javnosti. Na omrežju Twitter so med drugim zapisali: »Vračamo se v srednji vek.«

»Dejstvo je, da morajo ljudje, ki imajo več otrok, več vlagati za njihovo šolanje, prostočasne dejavnosti in jim zato finančno stanje ne omogoča, da bi posebej varčevali v pokojninskih skladih ter si s tem izboljševali pokojnino,« je Aleš Hojs danes dodatno pojasnil stališča, ki jih je izrekel v torek na Poletnem večeru NSi, kjer je vodstvo stranke s člani in simpatizerji razpravljajo tudi o nataliteti.

Ponazoril je s primerjavo družin z enakimi prihodki ob tem, da ima ena pet otrok, druga nobenega. »Katera od obeh lahko več privarčuje za starost? Tista, ki je brez, lahko vplačuje v neke sklade. Če smo realni, bo tistih pet otrok, ki jih ima velika družina, ko bodo delali, prispevalo za pokojnino tudi za tistega, ki otrok nima. Medgeneracijski sporazum pri nas je tak, da gre za solidarnostno zagotavljanje pokojnin, in to je prav. Mislim pa, da je prav, da bi se tistim, ki imajo več otrok, vlagajo vanje in v njihovo vzgojo, to vsaj v majhnem segmentu poznalo pri pokojninah. «

V NSi sicer še niso razmišljali, kako naj bi to uredili v praksi in niti izračunov še niso pripravili, jih pa bodo, v sodelovanju s civilnimi iniciativami, ki so dejavne na družinskem področju, pred razpravo o pokojninski reformi. »To pa ne pomeni, da bodo naši predlogi sprejeti, saj smo konec koncev najmanjša parlamentarna stranka in največjega vpli va v pokojninski reformi najbrž ne bomo imeli.«

Prej davki, zdaj pokojnine

Hojs je poudaril, da je njihovo razmišljanje usmerjeno diametralno nasprotno, kot so bile ideje v preteklosti, po katerih bi uvedli »davek na samske«, čemur izrazito nasprotuje. Obrambni minister vsekakor ni prvi, ki omenja različno obravnavo ljudi glede na število otrok. Precej razburjenja v javnosti sta povzročila že podjetnik Ivo Boscarol leta 2005 in nekdanji finančni minister Franci Križanič leta 2009, ki pa bi glede na to, ali ima kdo potomce ali ne, urejala davke.

»Treba je upoštevati, da gre pri pokojninskem sistemu za to, da vsak z delovno aktivnostjo in vplačili dobi legitimacijo za pokojnino v starosti, ne glede na to, da je sistem pretočen in solidarnosten med generacijami,« je komentiral sociolog in nekdanji minister za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivan Svetlik. »Je pa res, da so bili takšni predlogi že večkrat v obtoku, zlasti pri tistih, ki bi želeli rodnostno politiko urejati na več koncih. Problematično je, da vsi ljudje niso v enakem položaju, saj vsi ne morejo imeti otrok in bi bila to oblika diskriminacije.« Po Svetlikovem mnenju gre za konservativen pogled in pogled nazaj, ki med mnogimi volivci ne bi dobil podpore.

Opozoril pa je, da ponekod poznajo tako imenovane davke na samskost, denimo v Nemčiji, kjer so tisti, ki nimajo otrok, davčno bolj obremenjeni. »Pretežno so te rešitve desne provenience,« je komentiral nekdanji minister.