Kršitve volilnega molka doslej le na spletnih straneh

Volilni molk velja vse do zaprtja volišč v nedeljo, v tem času pa je prepovedano vsakršno prepričevanje volivcev.

Objavljeno
07. junij 2014 08.31
Posodobljeno
07. junij 2014 08.31
Volitve
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Ljubljana - Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je začel ob polnoči, prejela skupaj sedem klicev o domnevnih kršitvah. V štirih primerih prijava ni bila podana oziroma je bilo ugotovljeno, da prijava za to domnevno kršitev že obstaja.

Kot so sporočili z ministrstva, na podlagi prijav Inšpektorat RS za notranje zadeve obravnava tri zadeve, v vseh pa gre za sum kršitve volilnega molka na spletnih straneh.

V Sloveniji je opolnoči začel veljati volilni molk pred referendumom o arhivski noveli, ki ga bo treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. Med volilnim molkom je vsakršno nagovarjanje volivcev prepovedano.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka, piše STA.

Tako bodo lahko podatke o domnevnih kršitvah državljani v nočnem času, in sicer danes od polnoči dalje pa do 7. ure zjutraj, sporočali operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki pa bodo prijave sprejemali tudi danes od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj.

Preko dneva, torej danes in v nedeljo od 7. ure zjutraj do 19. ure zvečer, bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.

Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 800 do 1200 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje in od 120 do 200 evrov za posameznika, še poroča STA.