Odziv strank na ponarejeno Simčičevo spričevalo

V strankah prevladuje stališče, da gre pri primeru Simčič za notranjo zadevo Desusa in odločitev prepuščajo stranki.

Objavljeno
08. marec 2012 17.59
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si
Ljubljana - V Pozitivni Sloveniji stranko Desus pozivajo, naj sprejme odločitev, ki bo povrnila ugled DZ, v SDS pa dodatno opozarjajo, da bi nezakonitost moralo ugotoviti sodišče. Tožilstvo je namreč ugotovilo, da je srednješolsko spričevalo poslanca Desusa Ivana Simčiča ponarejeno. Danes so se odzvali tudi s Komisije za preprečevanje korupcije: Simčičevo spričevalo je neverodostojno.

Maše Kociper (Pozitivna Slovenija): »Vsi si verjetno želimo, da se agonija s Simčičevim spričevalom prekine in da v Desusu sprejmejo odločitev, ki bo prava in ki bo povrnila ugled državnemu zboru. Še tri mesece tolerirati stanje, za katerega se, kolikor razumem, vsi strinjajo, da je nevzdržno, samo zato, da ne bi izgubili poslanskega sedeža, je milo rečeno slabo.«

SDS: »O nezakonitosti oziroma protipravnosti odloča sodišče s pravnomočno sodbo. Ker te v opisanem primeru ni, morata odločitev o nadaljnjih korakih sprejeti poslanec in stranka oziroma poslanska skupina, ki ji poslanec pripada.«

Janko Veber (SD): »Pričakujemo, da bo Simčič čim prej sprejel odločitev o tem, ali lahko na podlagi vseh dejstev, ki so bila predstavljena, še opravlja funkcijo poslanca. Če bi se to zgodilo našemu poslancu se zagotovo ne bi igrali takšnih skrivalnic.«

Lista Virant:  »Gregor Virant je v vlogi predsednika državnega zbora večkrat poudaril, da Simčičeva zgodba meče slabo luč na celoten državni zbor. Če je poslanec ponaredil spričevalo in s tem zavajal delodajalca, je to moralno sporno in zato menimo, da le-ta ni primeren za poslanca. Gregor Virant kot predsednik državnega zbora poslanca ne more prisiliti k odstopu, seveda pa je odločitev na strani poslanske skupine Desus.«

Da je zgodba z domnevno ponarejenim spričevalom predvsem notranja stvar stranke, so prepričani tudi v NSi in SLS.

Jernej Vrtovec (NSi): »Obsojamo vsakršno ponarejanje spričeval. Prepričani smo, da morajo biti poslanci visoko moralni in etični. Ali je spričevalo ponarejeno, naj ugotovijo in potrdijo pristojne institucije.«

V Desus za komentar niso bili dosegljivi, so pa že v sredo zapisali, da je edini pristojni organ, ki bi lahko ugotovil, ali je spričevalo ponarejeno, sodišče. Opozarjajo tudi, da bi moralo okrožno tožilstvo upoštevati zakon o kazenskem postopku in zaseženo spričevalo vrniti. V kolikor do vračila ne bo prišlo, bo Ivan Simčič vračilo zahteval s tožbo na Upravnem sodišču RS, so še zapisali.