Opozicija: Sodba ni pravična; koalicija ne komentira

Predalič: Zgrožen in razočaran sem nad slovenskim sodstvom. Ta sodba ne more zdržati. Niti v banana republikah.

Objavljeno
05. junij 2013 15.46
Shod podpornikov Janeza Janše ob aferi Patria, bele vrtnice, sl
Pi. K, Ni. Č., Delo.si, T. S., notranja politika
Pi. K, Ni. Č., Delo.si, T. S., notranja politika

Ljubljana - Nekdanji predsednik vlade in vodja največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je po obsodbi na dve leti zaporne kazni in 37.000 evrov denarne kazni, se je na novinarski konferenci v hotelu Union zahvalil protestnikom, da so ga podprli. 

Prisotni podporniki so ob začetku novinarske konference glasno vzklikali: »Janša, Janša«, med samo konferenco pa so mu glasno ploskali.

Odločitev sodišča premlevajo tudi Janševi strankarski kolegi, predsedniki strank, nekdanji ministri, predstavniki organizacij in gibanj.

Milan Zver (SDS) pa na Twitterju piše, da gre za »grozljivo sporočilo državljanom«, saj si »v Sloveniji lahko obsojen brez enega dokaza za domnevno kaznivo dejanje.« Meni, da so obtoženi nedolžni, a bodo morali po pravico »najverjetneje kar v Strasbourg«.

Marijan Pojbič (SDS): »Brez vsakega dokaza nekoga obsoditi je nesprejemljivo in velik fiasko za naše pravosodje.«

Miro Petek (SDS): »Ta sodba ne bo obveljala na višjem sodišču, ne more. Pričakujem, da bo višje sodišče vrnilo primer na prvo stopnjo, potem pa se bo zadeva vlekla še nasledne štiri pet let. In to je tudi namen vsega. Sprašujem se, zakaj sodišče nima enakih meril. V mojem primeru zaradi pomanjkanja materalnih dokazov sodnik ni mogel napisati sodbe. V tem primeru pa lahko napišejo sodbo samo na podlagi indicev.«

Na vprašanje, ali je nad sodbo presenečen, je odgovoril: »Čisto nič več me ne preseneti v slovenskem sodstvu. Na lastni koži sem doživel, kako deluje slovensko pravosodje. Sem pa razočaran. Žal je v teh letih samostojne Slovenij prav pravosodje tisti podsistem, ki se ni spremenil čisto nič.«

Božo Predalič (SDS): »Zgrožen sem in razočaran nad slovenskim sodstvom. Obtožiti nekoga brez konkretnega dokaza, samo na podladi nekih indicev, je daleč od vladavine prava. Mislim, da je sodišče z današnjo sodbo prestopilo Rubikon.«

Na vprašanje, kaj bo sledilo, je odgovoril: »Trdno sem prepričan, da ta sodba ne bo zdržala, v nobeni demokratični družbi obtožba ljudi brez dokazov ne more zdržati. Niti v banana republikah.«

Slavko Kmetič (SDS): »To je kriminalna sodba. Ta farsična predstava, ki jo spremljamo dve leti in pol, se je končala s farsično sodbo. Na višji instanci bo padla, je pa grozljivo sporočilo Sloveniji, da lahko nekdo brez dokazov obsodi nedolžnega človeka. Tretja veja oblasti ne deluje, na to nas opozarja tudi Bruselj. Ta sodba pa je vrh ledene gore.« 

Oglasil se je tudi Zbor za republiko, ki v svojem sporočilu za javnost opozarja, da »so vsi obdolženi nedolžni, dokler sodba ni pravnomočna.«

Po njihovem mnenju »je bila na sojenju kršena pravica do pravičnega sojenja, saj ni bil izkazan noben dokaz, ki bi obdolženega Janeza Janšo povezal z očitanim mu kaznivim dejanjem.«

Jože Zagožen, ki je bil iz postopka v zadevi Patria izločen zaradi bolezni, obsodilno sodbo ocenjuje kot nerazumljivo, saj da »zanjo ni bilo nobene osnove.« »Z Janezom Janšo nisem o Patrii spregovoril niti besede, prav tako ne on z mano. To je neizpodbitno dejstvo«, je dejal za STA.

V PS sodbe ne komentirajo. Tudi  DL so se odločili, da posameznih primerov ne bodo komentirali, so pa dejali, da odločitve sodišč spoštujejo.

Predsednik SLS Franc Bogovič je prepričan, da bo v primeru Patria prišlo do pritožbenega postopka, zato pričakuje, da bo drugostopenjski organ zadevo obravnaval nepristransko in strokovno ter da bo zaključena v doglednem času. Slovensko sodstvo si namreč po njegovih besedah ne more privoščiti nobenega spodrsljaja v tako odmevnem primeru.

Kot je Bogovič dejal v izjavi za medije v DZ, v SLS ne komentirajo posameznih primerov sodb, tako tudi danes izrečene sodbe v primeru Patria ne želijo ocenjevati.

Ljudmila Novak (NSi) je za STA dejala, da do sodbe Janši ne bi smelo priti. Sodba bo po njenem mnenju še bolj razdvojila slovensko javnost in ogrozila demokracijo.

Vodja poslancev SDS Jože Tanko meni, da gre »za montiran proces ter, da bi take dokazne standarde v Belorusiji morda celo patentirali.«

Minister za pravosodje Senko Pličanič: »Kot minister za pravosodje ne morem komentirati konkretnih sodnih postopkov,« je navedel za STA.

Obrambni minister Roman Jakič v Bruslju ni želel komentirati sodbe o zadevi Patria, ker ni pravnomočna. Pojasnil pa je, da bi pravnomočnost te sodbe pomenila ničnost obeh pogodb za nabavo patrij ter začetek pogajanj o vrnitvi 30 oklepnikov in povračilu vplačanega denarja.

Na Twitterju se je že odzval nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar, ki meni, da bo sodba v zadevi Patria »največji politični problem povzročila zato, ker bo trajalo izredno dolgo, da bo preizkušena na pritožbenem sodišču.«

Predstavniki gibanja Vseslovenska ljudska vstaja menijo, da je današnja obsodba »zgodovinski dogodek v procesu očiščenja slovenskega političnega prostora.« Pričakujejo pa, da se bo pravosodni sistem lotil tudi drugih nerazčiščenih kriminalnih zgodb v času od slovenske osamosvojitve do danes, začenši s trgovino z orožjem, v katero so vpleteni isti akterji kot v aferi Patria.

Na Vrhovnem državnem tožilstvu pa menijo, da obsodilna sodba v primeru Patria dokazuje, da je tožilstvo uspešno tudi pri pregonu najzahtevnejših kaznivih dejanj.

»Dokazovanje in preganjanje korupcije sodi med najzahtevnejše kazenske postopke tožilstva. Sodba je dokaz, da je tožilstvo dobro opravilo svoje delo« so zapisali na spletni strani

Predsednik koalicijske stranke Desus Karel Erjavec je dejal le, da »lahko v sodnem postopku z argumenti vsakdo dokaže svojo nedolžnost.« Ob seji odbora stranke, je izrazil tudi zaskrbljenost zaradi napetega dogajanja pred sodiščem in polarizacije države.