Parlamentarnih volitev bi se udeležila le tretjina mladih v Sloveniji

Mladi najmanj zaupajo političnim strankam, parlamentu in vladi.

Objavljeno
20. april 2014 13.09
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA
Parlamentarnih volitev bi se sodeč po rezultatih raziskave Mladina 2013 udeležila le tretjina mladih v Sloveniji. Polovica mladih meni, da politika ne zastopa njihovih interesov. Političnim strankam ne zaupa niti eden od vprašanih.

Raziskava Mladina 2013, ki so jo izvedli med majem in julijem lani med starimi od 16 do 27 let po vsej Sloveniji, je potrdila, da se večina mladih ne zanima za konvencionalno politiko niti na ravni Slovenije niti na ravni Evropske unije ali sveta. Volitev se redno udeležuje le 15 odstotkov anketiranih in če bi bile parlamentarne volitve jutri, bi se jih zagotovo udeležilo le 32 odstotkov.

Mladi se raje udejstvujejo neposredno

Z vidika volilne udeležbe in drugih tradicionalnih oblik politične udeležbe od mladih, pa tudi odraslih, v naslednjih letih po mnenju sociologa Andreja Kirbiša z mariborske filozofske fakultete ni pričakovati trendov v smeri povečevanja udeležbe. »Veliko verjetnejši so obratni trendi oziroma nadaljevanje obstoječih trendov upada volilne udeležbe. Taki trendi so v zadnjih desetletjih bili zaznani v večini razvitih držav, vključno s postkomunističnimi državami EU, razlogi za to pa so številni,« je pojasnil za STA.

»Predvsem z zamenjavo generacij je prišlo od druge svetovne vojne naprej do porasta emancipacijskih, prodemokratičnih vrednot, ki paradoksalno povzročajo nižanje volilne udeležbe. Njihovo bistvo je namreč odmik od nekritičnega sprejemanja posamezniku zunanjih avtoritet in predstavništva v okviru hierarhičnih organizacij, npr. političnih strank.«

Državljani, še posebej pa mladi, se tako vse bolj poslužujejo neposrednih metod politične in širše civilno-družbene udeležbe, kot so podpisovanje peticij, bojkoti, udeležba na demonstracijah in podobno. V raziskavi Mladina 2013 se je za sodelovanje v civilnih akcijah in pobudah izreklo 28 odstotkov mladih, le 10 odstotkov pa za sodelovanje v konvencionalnih oblikah političnega udejstvovanja v družbi.

Političnih razprav nikoli ne gleda 62 odstotkov mladih

Med institucijami, ki jim mladi najbolj zaupajo, so šole, policija in nevladne organizacije, najmanjšo stopnjo zaupanja pa pripisujejo političnim strankam, parlamentu in vladi. Političnih razprav na televiziji nikoli ne gleda 62 odstotkov anketiranih mladih, med glavne naloge slovenske vlade pa jih je večina postavila zmanjšanje brezposelnosti, gospodarsko rast in socialno pravičnost.

Čeprav mladi večino informacij o politiki dobijo z interneta, poskusi uvedbe elektronskih oblik udeležbe oz. privedba volitev k volivcem zaenkrat niso dali pričakovanih rezultatov.

Ključni element, ki lahko izboljša, a tudi poslabša volilno udeležbo, je politika.» Strankarska prerekanja in nezmožnost sodelovanja, nepoenotenost o ključnih ciljih države, sprejemanje zakonodaje, ki praviloma ne odraža dobrobiti državljanov, zagovarjanje ozkih strankarskih ter korporativnih interesov, predvsem pa neodzivnost politike na želje državljanov, so dejavniki, ki bodo privedli do nadaljnjega nižanja ravni politične udeležbe, zadovoljstva z delovanjem demokracije ter zaupanja v politične institucije,« opozarja Kirbiš.

Napačna je percepcija, da mlade svet in družba, v kateri živijo, ne zanimata.» Je pa res, da se mladi ob vseh dostopnih informacijah vse bolj zavedajo, da na dejanske odločitve državljani pogosto nimajo vpliva in da se politika zanima za državljane predvsem pred volitvami. Vprašanje, kako pripeljati mlade na volišča, se torej mora nujno začeti pri politiki. Bitka za višjo volilno udeležbo tako ni izgubljena, žal pa se vse bolj zdi, da ta bitka sploh ne poteka,« je pojasnil Kirbiš.