Pisanja Tanka ne odobravajo niti v SLS

Veber je novico na strani SDS Z naslovom "Protestniki, sindikati in tajkuni so (postali) zavezniki" označil za spreverženo.

Objavljeno
07. januar 2013 17.29
Posodobljeno
07. januar 2013 17.29
Slovenija, Ljubljana, 16.01.2012 - Predsednik republike Danilo Turk se je posvetoval s predsedniki strank in vodji poslanskih skupin.Predsednik SDS Janez Janssa in Jozze Tanko. Foto: Leon VIDIC/DELO
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ljubljana - Tudi med političnimi strankami odmeva pisanje vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, da so protestniki, sindikati in tajkuni (postali) zavezniki. Tanko danes pojasnjuje, da tako kaže sosledje aktivnosti, medtem ko so zlasti v opoziciji do njegovih izjav ostri. Tudi po mnenju koalicijske SLS takšne izjave v tem trenutku niso najbolj na mestu.

Tanko je danes med drugim spomnil, da v državnem svetu sedita dva najpomembnejša sindikalna voditelja, »se pravi sta tudi politika«, in da se je ena politična stranka »aktivno vključila v blokado vladnih predlogov«. Omenil pa je tudi »ikonografijo, ki spremlja bodisi sindikalne proteste bodisi proteste, ki se sedaj dogajajo«.

Vse to po njegovi oceni da slutiti, da gre za neko skupno ozadje. »Ali imam prav ali ne, je drugo vprašanje,« je dejal.

Poudaril je, da s takim pisanjem ne odpira ideoloških tem in posledično krši koalicijske pogodbe. Gre za presojo aktualnega dogajanja v zadnjih mesecih, je pojasnil.

Po njegovem je »v tej državi postal cilj zrušenje Janševe vlade, vse ostalo pa so orodja, ki vodijo do tega«. Tanko sicer pravi, da so protesti legalno dopustni, in nima proti njim nič. »Uporaba orodij na teh protestih, pozivi k linčanju takih in drugačnih osebnosti pa najbrž ne sodi v demokratično družbo 21. stoletja,« je dodal.

Na vprašanje po komentarju zapisa na Twitter računu SDS o protestnikih kot zombijih, pa je Tanko dejal, da »se ukvarjamo samo z eno besedico, ki je po štirih, petih mesecih permanentnih napadov in žalitev pojavila, in to je sedaj glavni problem države, medtem ko se je vse ostalo popolnoma spregledalo«.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer se je na Tankove izjave odzval z besedam, da »imamo ljudje tega že malo dovolj«. »Način komunikacije, za kakršnega se je odločila SDS in ga ponavlja, se bo na koncu obrnil njim v škodo,« je prepričan Möderndorfer.

Ljudje po njegovih besedah ne razumejo, »kdo so zombiji, kdo sloni in kdo so vse prispodobe«. »Manj kot je rezultatov, več se ukvarjajo s tem, kdo jim dela škodo,« je še ocenil.

Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc je spomnil, da SLS obsoja kakršne koli izjave, ki lahko podžigajo nestrpnost in potegnejo na dan ideološke spore. Koalicija se je namreč po njegovih besedah odločila, da bo v tem mandatu Slovenijo popeljala iz krize in da za ideološke spore ne bo prostora.

Vsi po njegovih besedah ugotavljajo, da morajo ob velikih projektih držati skupaj in iskati soglasje, tudi z opozicijo. »Takšne izjave zato v tem trenutku, v tej situaciji, niso najbolj na mestu,« ocenjuje Prevc.

Po mnenju vodje poslancev SD Janka Vebra pa je Tankovo pisanje sprevrženo. V vladi namreč po njegovem mnenju ta trenutek velja samo eno načelo, in sicer, da je treba v Sloveniji »sesuti gospodarstvo, zato, da se bo lažje sprivatiziralo, kar je državnega«. »Cilj te vlade je, da na kolena spravi državo, ves javni sektor,« je bil oster Veber. Z izjavami, kot so Tankove, po njegovem mnenju prikrivajo taka dejanja.

V DL, DeSUS in NSi izjav vodje poslanske skupine SDS niso želeli komentirati. So pa v NSi navedli, da se z nekaterimi navedbami v sporočilu strinjajo.