Referendum ali neizglasovanje zakona?

Pogajanja o stavkovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja še vedno brez zaključka.

Objavljeno
04. maj 2012 11.56
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si
Ljubljana - Zadnja pogajanja o stavkovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja potekajo pod pritiskom napovedanega referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ, navaja Slovenska tiskovna agencija. Rožljanje z referendumom ne pelje nikamor, je pred pogajanji dejal minister za gospodarstvo Radovan Žerjav in izrazil upanje, da je dogovor s sindikati še mogoč.

Po ministrovih besedah se vsi zavedamo, da je nekaj treba spremeniti. Vlada je dala svoj predlog, ki je po Žerjavovih besedah prava pot. »Tega referenduma se moramo bati vsi v tej državi, ne samo vlada,« je dejal minister. Vlada namreč ukrepov, zapisanih v tem zakonu, v primeru padca zakona na referendumu ne bo mogla uporabiti leto dni, je pojasnil in opozoril, da drugih ukrepov, razen dviga DDV ni. To pa je po ministrovi oceni pogubno za gospodarstvo in tudi tiste najšibkejše.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj je pred pogajanji ponovil svoje stališče, da bi bilo najpametneje, da zakon ni izglasovan v DZ, ker nima soglasja socialnih partnerjev. »S tem bi poslanci ohranili neko elementarno, etično držo, kajti podpisali so, da ne bodo podprli zakonov, ki ne bodo imeli podpore socialnih partnerjev,« je dodal. Po njegovih besedah bi se lahko potem v nekem umirjenem času dogovorili o uravnoteženih rešitvah tako na prihodkovni kot odhodkovni strani. Štrukelj glede na svoje izkušnje, kot je dejal, dvomi, da bo razum prevladal.

Vladna stran se približuje že od vsega začetka in bilo je narejenih kar nekaj korakov v smeri približevanja, je ocenil Žerjav in dodal, da ima vladna stran neke meje, preko katerih ne more iti. »Sicer bomo rekli, da ne bomo nič spremenili. To pa ni mogoče, mi moramo spremeniti nekatere zadeve, da bomo prišli iz te krize. Brez sprememb pač ne bo sprememb,« je poudaril minister.

Štrukelj je glede četrtkovih pogajanj o normativih v šolstvu z ministrom za izobraževanje Žigo Turkom dejal, da je ostalo več odprtega, kot da bi se kaj dogovorili. Priznava, da je bilo narejenih nekaj premikov prvič po dobrem mesecu in pol. Po Štrukljevih besedah pa to niso spremembe, ki bi omogočile, da pridejo do dogovora. Posegi zlasti na področju vrtcev so po njegovi oceni še vedno zelo resni, podobno je tudi v osnovnih in srednjih šolah, kjer bi lahko prišlo do dodatnih odpuščanj z dvigovanjem učne obveznosti.

Pogajanj s koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja so se na vladni strani poleg ministra Žerjava udeležili še vodja vladne pogajalske skupine in minister za delo Andrej Vizjak, minister za izobraževanje Žiga Turk, minister za finance Janez Šušteršič, minister za notranje zadeve Vinko Gorenak, minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič ter minister za zdravje Tomaž Gantar.

Ob 12. uri se bo vladna stran predvidoma sestala še s sindikati javnega sektorja, ki ne stavkajo še poroča STA.