Ustavno sodišče že začelo z obravnavo Patrie

Ni znano, ali je ustavno sodišče že danes sprejelo kakšno odločitev.

Objavljeno
01. december 2014 19.53
Državni zbor, parlament, ustanovna seja, Janez Janša
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika

Ljubljana - Samo pet dni po tem, ko je Janez Janša vložil ustavno pritožbo v zadevi Patria na ustavno sodišče, je to že na današnji seji začelo z njeno obravnavo. S spletne strani ustavnega sodišča je namreč razbrati, da se je sestala deveterica sodnikov, ki je imela na dnevnem redu zgolj eno točko: ustavna pritožba Janeza Janše zoper sodbo vrhovnega sodišča v zadevi Patria, s katero je to sodišče zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti, ki so jih zoper sodbi ljubljanskega okrajnega sodišča in ljubljanskega višjega sodišča vložili prvoobsojeni Janša ter soobsojena Tone Krkovič in Ivan Črnkovič.

Ni znano, ali je ustavno sodišče že danes sprejelo kakšno odločitev. Je pa Janšev odvetnik Franci Matoz pretekli petek pojasnil, da v ustavni pritožbi ustavnemu sodišču predlagajo, naj zadrži izvršitev sodbe. Če bi ustavno sodišče predlogu ugodilo, bi to pomenilo, da lahko Janša nemudoma odide s prestajanja dveletne zaporne kazni.
Kot je pojasnil Matoz, izdajo začasne odredbe sicer pričakujejo do novega leta, hkrati pa pričakujejo tudi hitro odločanje o pritožbi.

V 56 strani dolgi pritožbi je Janševa obramba ustavnim sodnikom predlagala, naj zadevo obravnavajo absolutno prednostno, saj je sodba tudi podlaga za prenehanje poslanskega mandata. Matoz pričakuje, da bo ustavno sodišče »zaradi več kot očitnih kršitev« pritožbi ugodilo in dosedanje sodbe razveljavilo. Matoz je namreč prepričan, da sodbe v zadevi Patria ne vsebujejo niti najmanjšega standarda za obsodbo, temveč le arbitrarno nizanje indicev.

Janšev zagovornik dosedanjim odločitvam sodišč očita več kršitev ustave, od kršitve enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva, domneve nedolžnosti, načela zakonitosti v kazenskem postopku do načela pravnega jamstva oziroma pravice do obrambe.

Hitrost, s katero se je ustavno sodišče lotilo obravnavanja ustavne pritožbe, preseneča. Je pa seveda jasno, da bi ugoditev Janševi pritožbi v zadevi Patria - to pomeni, da so ustavni sodniki v dosedanjih postopkih prepoznali kršitev temeljnih človekovih pravic - pomenila, da je ukvarjanje ustavnega sodišča z ustavno pritožbo, ki jo je Janša vložil zaradi prenehanja svojega poslanskega mandata, postalo brezpredmetno in da se Janša s polnim mandatom vrača v poslanske klopi. Za zdaj je ustavno sodišče sicer predsedniku SDS začasno vrnilo mandat, dokler ne bo vsebinsko odločilo o vloženi ustavni pritožbi glede njegovega poslanskega mandata.