V DL, SLS in NSi z novo novelo do javnosti vseh slabih kreditov

DL hoče doseči, da so slabi krediti na vseh bankah, ne le v slabi, enako obravnavani.

Objavljeno
11. marec 2014 15.44
Družba za upravljanje trjatev bank, Ljuibljana, 13.November 2013.
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Ljubljana − V DL bodo vložili predlog novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja, s katero bi omogočili razkritje tudi tistih slabih kreditov, ki niso v DUTB, a so povzročili bančno luknjo. Tako bi uresničili rešitve dopolnila, ki ga je DZ prejšnji teden zavrnil, k podpori pa vabijo vse stranke. Vložitev predloga novele sta napovedali tudi SLS in NSi.

V DL so predlog novele zakona že pripravili in ga bodo vložili takoj, ko bo prejšnji teden sprejeta novela začela veljati. Ta koalicijska stranka želi biti konsistentna in doseči, da so slabi krediti na vseh bankah, ne le v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), enako obravnavani, je na današnji novinarski konferenci v DZ pojasnil vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj.

Poudaril je, da bodo naredili vse, da pridejo do tega, da bodo krediti v DUTB in slabi krediti na drugih bankah enako transparentno dostopni javnosti.

Braniselj je spomnil, da je DZ sprejel novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, zavrnil pa je dopolnilo tako DL kot opozicije glede javnosti vseh slabih kreditov. Dopolnilo DL je podprla tudi opozicija, a so imele tri koalicijske stranke, ki so mu nasprotovale, glas več.

Med očitki koalicijskih strank je bilo slišati, da bi z javnostjo vseh kreditov državne banke spravili v nekonkurenčen položaj. V DL so se odločili, da bodo vložili predlog novele zakona, ki bo omogočila dostop do temeljnih podatkov kreditov bonitetnih razredov E in D, ki ostajajo na državnih bankah, a s časovno omejitvijo. Navezujejo se na tiste kredite, ki so povzročili bančno luknjo, ne pa na tiste, ki bodo nekoč postali slabi krediti, je pojasnila poslanka DL Kristina Valenčič. Prelomnega časa za to še niso dorekli, rešitve po njenih besedah usklajujejo s finančnimi strokovnjaki.

Praksa in velika bančna luknja sta po besedah Valenčičeve pokazali, da so odpovedali utečeni mehanizmi nadzora in da je edino možno zdravilo javnost podatkov. Drugih orodij, ki bi preprečili, da bi bili čez nekaj let spet v položaju, ko bi bilo treba z davkoplačevalskim denarjem sanirati bančni sistem, po mnenju DL ni.

Vložitev predloga novele, s katero bi postali javni vsi slabi krediti, so danes znova napovedali tudi v SLS in NSi. Pripravljeni so tudi na podporo drugih predlogov v tej smeri.

V DL po besedah Pavlišiča ne dvomijo o tem, da bo novela sprejeta, verjamejo tudi, da jo bodo podprle vse stranke, tudi koalicijske.

Osebno pa noče špekulirati o tem, ali imajo koalicijske partnerice za nasprotovanje javne objave slabih kreditov, ki niso na tako imenovani slabi banki, kakšne druge motive, kot so jih javno povedali.