Zvonko Fišer: Pritiski se stopnjujejo

Generalni državni tožilec jih očita predvsem ministrstvu za notranje zadeve.

Objavljeno
18. februar 2013 14.17
K. V., Delo.si
K. V., Delo.si

Ljubljana - Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je dejal, da so se pritiski nanj začeli z namero o spremembah Zakona o državnem tožilstvu. Zdaj se še stopnjujejo, poleg tega so spremenili tudi v »nezakonite nadzore, ki jih ministrstvo za notranje zadeve izvaja zlasti do vrhovnega državnega tožilstva.«

Fišer očita pritiske predvsem ministru za notranje zadeve Vinku Gorenaku: »Na tožilsko organizacijo, zlasti pa name kot na generalnega državnega tožilca so se nadaljevali v domala vsaki izjavi ministra. Zamudil ni nobene priložnosti, da ne bi s številnimi neprimernimi komentarji in občasno tudi z neresnicami komentiral in ocenjeval dela državnega tožilstva in mene osebno.«

»Odločanje z neodločanjem«

Generalni državni tožilec ocenjuje, da poleg tega ministrstvo njihovo delovanje ovira tudi drugače, denimo »z izpostavitvijo kadrovskih postopkov, predvsem pri imenovanju državnih tožilcev na dve pomembni državni tožilstvi.«

V mislih ima okrožno državno tožilstvo v Ljubljani. »Kadrovska stiska je znana že več let, vlada pa še danes ni odločila o imenovanjih, čeprav postopek traja že eno leto in so že nekaj mesecev podani vsi pogoji za imenovanje.« Vladi očita, da so bili vmes zaključeni nekateri postopki, ki so se začeli kasneje, pojasnila o zastoju pa še niso dobili.

Nepojasnjen ostaja tudi zastoj v postopku imenovanja vrhovne državne tožilke na vrhovnem državnem tožilstvu: »Čeprav sta vzporedno tekla dva postopka imenovanj vrhovnih državnih tožilcev in so bili podani vsi pogoji za obe imenovanji, je vlada opravila imenovanje le v enem izmed njiju, o drugem pa iz enako nepojasnjenih razlogov do danes še ni odločila. Gre za odločanje z neodločanjem.«

Zaradi intenzivnosti pritiskov v javnost

Fišer sporoča, da ministrstvo tako onemogoča normalno delo v državnih tožilstvih: »Poskušam jih amortizirati in jih ne prenašati na državne tožilce, ampak jih pred njimi zaščiti. Žal to zaradi njihovih dimenzij in intenzitete ni več mogoče in sem prisiljen o tem seznaniti tako državne tožilce kot tudi javnost.«

Samostojnost državnih tožilcev in tožilstev bo branil, pravi. »S pristojnim ministrstvom smo bili in tudi v bodoče bomo vedno pripravljeni sodelovati, ampak izključno znotraj pristojnosti in razmerij, ki jih obema organoma določa zakon. Državna tožilstva so znotraj pravosodja samostojni državni organi, zato nam že načelo delitve oblasti nalaga, da smo do teh vprašanj posebej občutljivi in pozorni. Nezakonitim nadzorom, ki jih odreja ali jih bo v bodoče odrejal minister za notranje zadeve, bomo zato nasprotovali z uporabo vseh pravnih sredstev, ki so nam na razpolago, vključno s sodnim varstvom.«