Čisto vodo bodo Konjičani drago plačali

Po začetku obračunavanja čiščenja in odvajanja odpadnih voda so zneski na položnicah višji tudi za 147 odstotkov.

Objavljeno
17. junij 2015 22.50
Velika podražitev vode v Slovenskih Konjicah, 17.6.2015, Slovenske Konjice
Špela Kuralt, Slovenske Konjice
Špela Kuralt, Slovenske Konjice
Slovenske Konjice – Občani so ta mesec prvič dobili položnice Javnega komunalnega podjetja (JKP) Slovenske Konjice, na katerih je zaračunana tudi storitev čiščenja in odvajanja odpadnih voda. Ob položnicah so obnemeli, saj so zaračunani zneski tudi do 147 odstotkov višji kot doslej. Položnic sprva niso nameravali plačati, zdaj pa bodo odločitev o tem sprejeli na zboru krajanov v začetku julija.

Tatjana Stramšak je ta mesec dobila položnico za komunalne storitve, ki je skoraj 20 evrov višja od majske. Plačati bi morala 58,53 evrov in kot pravi Stramšakova, ne ve, kako bodo s takimi zneski na položnicah sploh živeli: »Ko plačam elektriko in vodo, ostanem brez hrane.«

Ogorčenje je veliko po vsej občini. Ladislav Levart iz Blata bo moral junija plačati 53,28 evra, mesec prej je bil znesek 25,29 evra. »Gre za skoraj 120-odstotno povišanje. In to ob tem, da imamo v vasi svoje zajetje vode. Tako drastična podražitev zaradi nove čistilne naprave je nesprejemljiva, saj je kar 85 odstotkov denarja za čistilno napravo evropskega. Kam so ga dali, če bodo vse na občane prevalili?« se sprašuje Levart. Sprva krajani Blata niso nameravali plačati položnic. Ko so se glave ohladile, so se odločili le, da bodo zahtevali pojasnila na zboru krajanov, na katerem pričakujejo vodstvo JKP in občine.

Večina svetnikov za tako visoke cene

Direktor JKP Franc Dover je pojasnil, da so cene komunalnih storitev res višje zaradi nove čistilne naprave, novih 10 kilometrov kanalizacije ter uskladitve storitev z metodologijo oblikovanja cen. Gospodinjstva po novem plačujejo čiščenje in odvajanje odpadnih in tudi padavinskih voda, drugi, ki niso priključeni na kanalizacijo, pa odvažanje greznične gošče. Tako bi moralo biti, vendar občani opozarjajo, da so nekaterim zaračunali tudi storitve, kot da so priključeni na kanalizacijo, čeprav (še) niso.

Cene komunalnih storitev so v začetku aprila potrdili občinski svetniki, proti jih je bilo osem, eden se je vzdržal. Predsednica konjiške SMC Ksenija Klampfer je povedala, da v občinskem svetu ni bilo politične volje, da bi občane razbremenili: »Predlagali smo subvencije in s tem znižanje cen, vendar večina svetnikov tega ni podprla. Posledica tega je, da imamo eno najdražjih komunalnih storitev v Sloveniji.«

Podobno opozarja svetnik Neodvisne liste – Konjice moraš imeti rad Jernej Štromajer. Po njegovem je bil izvirni greh storjen v preteklosti: »Občini Zreče in Slovenske Konjice bi morali imeti skupno čistilno napravo. Ker pa se gospoda župana nista dogovorila, imamo dve predimenzionirani čistilni napravi, ki sta dragi.«

Župan: Nič ni izmišljeno

Medtem ko so občani šokirani zaradi tako visokih zneskov, župan Miran Gorinšek poudarja, da so cene komunalnih storitev ostale nespremenjene, le nekaj postavk je novih. Gorinšek je dodal, da si nihče ničesar ne izmišlja, da je metodologija določena in da EU zahteva standarde: »To pa ima svojo ceno. Ob dnevu zemlje smo vsi povprek govorili, kako moramo in smo pripravljeni skrbeti za čisto okolje. Danes je pa cena približno pet evrov mesečno na osebo znesek, ki povzroča slabo voljo.«

Gorinšek je zavrnil navedbe, da je čistilna naprava predimenzionirana: »Te govorice so plod domišljije. Obremenitev je 61-odstotna in za toliko se tudi obračunava amortizacija.« Kdaj bo čistilna naprava polno zasedena, ne ve: »Vse je odvisno od razpisov, potrebujemo še okoli 20 kilometrov kanalizacije.« Subvencije pa ne bo, je še pojasnil Gorinšek: »Ob zniževanju povprečnine, ne vem, od kod naj dobimo denar.«

Naslednje so Zreče

Veliko negodovanja pričakuje tudi zreški župan Boris Podvršnik, kjer bodo nove cene komunalnih storitev, njihova čistilna je zasedena 80-odstotno, potrjevali julija: »Tega standarda doslej ni bilo in to je treba uporabnikom zaračunati. Subvencijo bi morebiti lahko dali za največ dve leti, ampak proračun ni čudežna palica.« Podvršnik je še dejal, da je vse to posledica dolgih let, ko zakonodaja ni omogočala realnih cen in v njej sploh ni bilo amortizacije, zamrznitev cen komunalnih storitev je bila odpravljena šele konec leta 2012.