Dan spomina na žrtve prometnih nesreč

Mednarodna akcija je odgovor na potrebo žrtev prometnih nesreč po javnem priznanju njihovega trpljenja in izgube.

Objavljeno
18. november 2012 09.31
Na cestah so ugasnila še tri življenja
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Ljubljana - Številne države po svetu, med njimi je tudi Slovenija, danes obeležujejo Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Ta mednarodna akcija je odgovor na potrebo žrtev prometnih nesreč po javnem priznanju njihovega trpljenja in izgube. Lani je akcijo podprl tudi Evropski parlament, so sporočili iz Zavoda Varna pot.

Zavod Varna pot je ta teden v povezavi z vladnimi ter nevladnimi organizacijami po celi Sloveniji pripravil različne vsebine, s katerimi so obeležili Svetovni dan spomina na žrtve. Slogan letošnjih dogodkov je Zdaj je čas, da se začnemo učiti iz preteklosti, zavod pa je pripravil tudi akcijski program Desetletje za večjo prometno varnost do leta 2020, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Svetovni dan spomina so letos počastili v 24 občinah po Sloveniji - od Ljubljane, Gornjega Grada, Postojne, Maribora, Velenja, Celja, do Metlike, Mislinje, Radeč, Laškega, Dobrovnika in Kočevja.

Na zavodu navajajo, da je ta svetovni dan pomemben, ker predstavlja spodbudo in poziv državi za izvajanje nacionalnih programov, povezuje žrtve prometnih nesreč po celem svetu in družbi sporoča, da so posledice prometnih nesreč nesprejemljive.

»Je dan, ob katerem se spomnimo vseh umrlih in poškodovanih v prometnih nesrečah skupaj z njihovimi bližnjimi, prijatelji, svojci, znanci,« so zapisali v zavodu.

Začetki omenjene mednarodne akcije, ki so jo v Sloveniji podprli pred šestimi leti, segajo v leto 1993, ko je bila britanska nevladna organizacija Road Peace pobudnica prvega organiziranega obeleževanja spomina na žrtve prometnih nesreč. Sledile so podpora Združenih narodov leta 2005, leta 2007 pa je Svetovna zdravstvena organizacija na podlagi resolucije imenovala tretjo nedeljo v novembru za Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč.

Po podatkih zavoda je na slovenskih cestah od leta 1991 umrlo 6680 ljudi, ranjenih je bilo več kot 300.000 oseb. A opozarjajo, da je število žrtev v resnici veliko večje.