Jezerska kraljica se po devetnajstih letih poslavlja

Ob Šmartinskem jezeru, priljubljeni rekreativni točki Celjanov, je zamrla skoraj vsa zasebna ponudba, z Brkatim somom pa so zadovoljni.

Objavljeno
17. avgust 2015 22.34
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
Celje – Razcvet območja okoli Šmartinskega jezera, ki ga je napovedal pred petimi leti sprejeti državni prostorski načrt, je ostal le na papirju. Po lanskem slovesu Zelen' dola, kjer je družba Eventplus skrbela za otroške zabave in okrepčila, je letošnje poletje najverjetneje zadnje za ladjo Jezerska kraljica. Inšpektor ji je prepovedal plovbo.

Lastnik ladje Robert Stepišnik je takšno odločitev inšpektorja za plovbo po celinskih vodah pričakoval, saj je celotno območje z objekti, kjer je privezana ladja, po 19 letih še vedno nelegalno. Kljub temu je za varnost vedno skrbel: »Letos smo imeli dva pregleda ladje, ki sem ju sam naročil.«

Pravi, da je največja ironija, da mu pri vsej pravni zmedi zaradi nelegalnosti objekta z nasveti še najbolj pomagajo inšpektorji: »Na jezero sem z ladjo prišel na podlagi javnega naročila celjske občine iz leta 1997. Nič ni bilo pripravljenega in večkrat so mi obljubili, da bodo poskrbeli za legalizacijo. Na začetku leta 2010 sem županu Mestne občine Celje [MOC] Bojanu Šrotu ponudil, naj občina prevzame ladjo in pomole, ker se nič ne premakne. Župan za to ni hotel niti slišati, ker da bo poskrbel za legalizacijo in poravnavo za nazaj ter rešili vse spore.«

Sporov pa ni malo. Stepišnik, ki je z občino leta 1998 podpisal koncesijsko pogodbo za javni ladijski prevoz po Šmartinskem jezeru, je sprva od MOC zahteval povračilo sredstev, ki jih je vložil v zagon turistične dejavnosti. Pravi, da je imel v koncesijski pogodbi predvideno tudi varovanje območja, ki ga občina ni plačevala. Zahteval je plačilo za nazaj, ga nekaj dobil, zatrjuje pa, da mu občina dolguje plačilo za varovanje območja še za tri leta: »Zadnjih sedem let se pogovarjam samo še s pravniki. In pravijo mi, da sem v pravni praznini, ki jo MOC izkorišča. Še kazensko so me ovadili.«

Je inšpektorje poklicala občina?

Bojan Šrot trdi, da Stepišniku ni ničesar obljubil, saj se občina z njim že več let sploh ne pogovarja. Na občini pravijo, da so bili o inšpekcijskem nadzoru in prepovedi plovbe seznanjeni začetek meseca, na vprašanje, ali je MOC poklicala inšpekcijo, pa niso odgovorili. Pojasnili so, da do Stepišnika in njegovega podjetja Pravi Gušt nimajo nobene obveznosti: »Marca 2001 je bila med MOC, Skladom za razvoj obrti in podjetništva Celje, družbo Sailor, d. o. o., in Robertom Stepišnikom, s. p., sklenjena pogodba o dokončni ureditvi razmerij pri izvajanju koncesije javnega ladijskega prevoza na Šmartinskem jezeru, s katero je bila sporazumno razvezana pogodba o koncesiji za izvajanje javnega ladijskega prevoza. MOC je vse svoje obveznosti po teh pogodbah poravnala in nobenemu podjetju v lasti Roberta Stepišnika, ki je bil nosilec koncesijske dejavnosti po navedenih pogodbah, ne dolguje ničesar.«

Ker sta Sailor, d. o. o., in Robert Stepišnik, s. p., iz sodnega registra izbrisana, MOC nima pravne podlage, da bi Stepišniku oziroma Pravemu Guštu, ki ni pravni naslednik Stepišnikovih podjetij, plačevala varovanje območja, ki ga tudi ni naročila, pravijo na občini. S takšnimi pravnimi akrobacijami se bodo očitno ukvarjali tudi na evropskem sodišču, saj Stepišnik pravi, da bo pravico iskal do konca.

Rekreacija in som

Denarja, da bi ladjico in pripadajoče objekte pospravil, Robert Stepišnik nima. Najraje bi videl, da bi se pojavil nekdo z veliko denarja, da bi lahko to turistično atrakcijo na Šmartinskem jezeru spet oživel. Dodaja pa, da na jezeru ni dobička: »Občina ni nikoli uredila infrastrukture, postajališča za avtobuse za večje število turistov, ne pa da so tu večinoma le rekreativci. Z veseljem komu z občine predam ladjo za en mesec in naj na jezeru poskuša preživeti. Težko bo. Priznam, da sem imel teh 19 let zagotovo najlepša jutra. To sem povedal tudi fantom, ki letos na jezeru nudijo supanje. Imeli bodo najlepše počitnice, ampak zaslužili ne bodo čisto nič.«

Nasprotno so prepričani na MOC, kjer zadnja leta niso skrivali nezadovoljstva z ladjico. Uredili so kavarnico Brkati som, ki jo zdaj vodi mladinski center. Njeno delovanje po prvih dveh mesecih ocenjujejo kot uspešno. Koliko obiskovalcev so imeli in koliko prihodkov so ustvarili, niso odgovorili, sporočili so le, da so v juliju in avgustu pripravili 21 različnih kulturnih dogodkov.

Čeprav državni prostorski načrt predvideva tudi počitniški center z apartmajskimi hišami in manjšim hotelom, golf igrišče, prireditveno-rekreacijski center, bi bili Celjani v vročih dneh zadovoljni že z urejenim javnim naravnim kopališčem. Z njim bi vsa obstoječa ponudba gotovo bolje živela.