LMŠ in Levica sedli za pogajalsko mizo

Tako v LMŠ kot Levici priznavajo, da so vsebinska razhajanja med njimi velika.
Fotografija: Prvak SD Dejan Židan vidi Luko Mesca kot ministra za socialo.  FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Prvak SD Dejan Židan vidi Luko Mesca kot ministra za socialo.  FOTO: Leon Vidic/Delo

Predsedniki peterice sredinskih strank so danes začeli koalicijske pogovore z Levico. Tako v LMŠ kot Levici priznavajo, da so vsebinska razhajanja med njimi velika in bo v pogajanja treba vložiti precej napora. A so po njihovem mnenju pogovori smiselni, zato se bodo poskusili v dobrem tednu dni uskladiti o vsebini koalicijske pogodbe.
                           
Za pogajalsko mizo so danes najprej sedli predstavniki LMŠ in Levice, ki so se jim pozneje pridružili tudi predsedniki SD, SMC, SAB in DeSUS, ki si pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca prizadevajo za oblikovanje koalicije. »Smo v fazi, ko lahko rečemo, da gre za začetek pogajanj šestih strank,« je po srečanju v izjavi za medije dejal Šarec.

Sestanek je po njegovih besedah pokazal, da so pogovori med njimi smiselni in se vsi strinjajo z začetkom pogajanj. »Če bi danes ugotovili, da smo tako narazen, da nima smisla, bi šli vsak svojo pot,« je dejal Šarec. Ker pa tega niso ugotovili, bodo vložili ves napor za dosego cilja, torej oblikovanje vlade, pri čemer računajo na drugi krog iskanja kandidata za mandatarja za sestavo vlade.

O konkretnih vsebinah se po Šarčevih besedah danes še niso pogovarjali, so se pa dogovorili za protokol sodelovanja in tehniko pogajanj. Kot je napovedal predsednik LMŠ, bodo delo v zelo kratkem roku opravile delovne skupine, da pridejo do izhodišč za končna pogajanja predsednikov vseh šestih strank. Bo pa po Šarčevih besedah treba vložiti kar precej napora, da zbližajo stališča.

Da je časa zelo malo, je opozoril koordinator Levice Luka Mesec, saj bi morali v dobrem tednu priti do koalicijske pogodbe, ki bi jo stranke lahko dale v presojo svojim organom oziroma članstvu. Zato so po njegovih besedah morali izjemno prilagoditi časovnico pogajanj.

V Levici so sicer danes predvsem izrazili kritiko osnutka koalicijske pogodbe, ki so jo od LMŠ prejeli v sredo, saj se z nekaterimi vsebinami absolutno ne strinjajo. Menijo, da je fiskalno nevzdržna, saj ne vsebuje prihodkovnega dela, pač pa le kup nepotrebnih odhodkov, kot so povišanje sredstev za vojsko. »V zelo kratkem obdobju se moramo uskladiti za precej drugačno koalicijsko pogodbo,« je poudaril.

O kadrovskem razrezu potencialne prihodnje vlade se po njegovih besedah danes niso pogovarjali, saj je zanje predpogoj vsebinska usklajenost. Le v takšnem primeru bi namreč lahko prevzeli odgovornost za sodelovanje v vladi, je poudaril.
Na vprašanje, ali še vedno obstaja možnost projektnega sodelovanja, Mesec odgovarja, da »te variante niso dali z mize« in da so to danes povedali tudi potencialnim koalicijskim partnerjem.

Peterica strank, ki se pod okriljem Šarca prizadeva za oblikovanje koalicije, je Levico na koalicijska pogajanja povabila po tistem, ko so ugotovili, da je možnost pogajanj z NSi v drugem krogu iskanja mandatarja za sestavo nove vlade izčrpana. NSi se je namreč iz pogajanj umaknila, a ne zaradi vsebinskih razhajanj, pač pa zaradi dvoma v stabilnost in trajnost koalicije.

Komentarji: