Na Obrežju čakali štirikrat dlje, kot je običajno

Poostreni nadzor napovedujejo ves prihodnji teden.

Objavljeno
27. april 2013 22.09
Stavka
Janoš Zore, Posavje
Janoš Zore, Posavje
Obrežje - »Vedel sem, da je stavka. A nisem si mislil, da bomo tako dolgo stali v koloni. Čakam že eno uro,« je okoli tretje popoldne v soboto dejal Zdenko Martić, ki se je iz Šoštanja vračal domov v Veliko Gorico.

»Lahko bi šel na katerega izmed preostalih mejnih prehodov, a žal nisem. Kaj hočeš!« je umirjeno govoril Martić: »Mirno smo počakali, brez hupanja.« Tedaj je bila kolona vozil na izhodu iz Slovenije dolga 850 metrov.

»Pred nekaj urami je bila gneča še večja, ljudje so na izhodu čakali uro in pol,« je dejal član stavkovnega odbora Policijskega sindikata Slovenije Anton Vodopivec: »Malce nas je presenetila gneča ob vhodu v državo. Naenkrat se je s hrvaške strani pripeljalo 30 avtobusov, čakalna doba je takrat znašala dve uri in pol.«

Slovenski policisti stavkajo od 10. januarja. Poostren mejni nadzor, ki so ga spet začeli izvajati v petek popoldne, napovedujejo za ves praznični teden, ki je pred nami. Če bi danes delali z običajno hitrostjo, bi vozniki v koloni na slovenski strani pred mejnim prehodom Obrežje stali od 15 do 20 minut.

»Zaradi začetka prvomajskih praznikov je namreč ta vikend za 50 odstotkov več vozil kakor ob običajnih sobotah,« je dejal Vodopivec, ki se zaveda, da potniki s terminom zaostritve stavke niso zadovoljni: »A kako drugače naj vlado prepričamo, da upošteva naše zahteve.«

Na Obrežju je ob našem obisku delalo 13 policistov. »Zaradi kadrovske stiske še za malico nimajo časa,« pravi Vodopivec. »Takšen nadzor prometa, kot ga izvajamo danes, bi morali vedno izvajati, a žal ni zaposlenih dovolj policistov.«

Promet je bil po podatkih policije zgoščen tudi na drugih mejnih prehodih s Hrvaško, a čakalna doba je bila najdaljša ravno v Posavju.

»Kako dolgo bomo stavkali, ve zgolj minister Virant,« pravi Anton Vodopivec. S kolegi - na Obrežju so danes stavkali tudi člani drugega policijskega sindikata v Sloveniji SPS – med drugim zahtevajo, da nova vlada z novimi varčevalnimi ukrepi po žepih znova ne udari policistov: »Policist z osmimi leti delovne dobe ima 720 evrov neto plače. Zaradi znižanja potnih stroškov so nekateri policisti, ki se v Posavje vozijo s Ptuja, že dali odpoved. Dodatek za potne stroške namreč ne prenese stroškov prevoza.«