Občine v boj za povprečnino z vsemi pravnimi sredstvi

Vlada je v državni zbor poslala predlog novele zakona, ki v drugi polovici leta postavlja povprečnino na za občine nesprejemljivih 514,22 evrov.

Objavljeno
24. junij 2015 23.17
ace-kovanci
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
Trzin - Župani in vodstva Skupnosti občin Slovenije (SOS), Združenja občin Slovenije ter Združenja mestnih občin Slovenije so zdaj pripravljeni na bolj oster boj za višjo povprečnino. Ne strinjajo se s predlagano povprečnino 514,22 evra, saj nekatere že danes, ko je povprečnina 525 evrov na prebivalca, ne zmorejo poravnati vseh obveznosti.

Kot je povedala generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar, so vsa združenja pripravljena na tožbo proti državi ali pa za vložitev ustavne presoje. Dodala je, da se država, ki občinam nalaga vedno nove zadolžitve in stroške, z ljudmi ne srečuje: »Danes so bili pri nas predstavniki hiše hospic in prosili župane, da bi občine pomagale rešiti hišo. Ljudje velikokrat pridejo po pomoč na občine, ki tudi skušajo pomagati.«

Tudi zato so bili župani ogorčeni nad besedami Marjetice Mahne z ministrstva za finance in Janka Burgarja z ministrstva za javno upravo, je pojasnila Vidmarjeva: »Očitala sta, da občine porabijo za 25 milijonov evrov več, kot je nujno, za vrtce in šole. Gre recimo za dodatne subvencije, ki jih občine nudijo občanom pri plačilu vrtca, ker vedo, kakšna socialna slika je v občini. Ti očitki so župane res razjezili.«

Novela zakona julija v državnem zboru

O novi višini povprečnine bodo na julijski seji razpravljali tudi poslanci. V SOS že pozivajo župane in druge predstavnike občin, naj pridejo poslušat razpravo na seji državnega zbora.

Že v ponedeljek pa bo ministrstvo za finance nadaljevalo pogajanja s predstavniki občin. Kot so sporočili z ministrstva, bodo v primeru soglasja z občinami pripravili ustrezen amandma k predlogu zakona. Kljub temu pa veliko manevrskega prostora ni, pojasnjujejo na ministrstvu: »Z občinami smo v tem letu uspeli ustvariti konstruktiven dialog in ga želimo tudi nadaljevati, dejstvo pa je, da je treba upoštevati javnofinančne možnosti.«

»Morebitnih pravnih postopkov, ki bi jih občine sprožile proti državi vnaprej ne moremo komentirati. Tudi nadaljnjih korakov občin ne. Prav tako je preuranjeno komentirati, kakšne bi bile posledice za državni proračun,« so še sporočili s finančnega ministrstva.