Soglasje za nadurno delo preklicala dobra tretjina zdravnikov UKC

Najmanj preklicev je bilo na internih klinikah, največ na kirurški, ginekološki, v intenzivnih enotah, radiologiji, pa tudi med anesteziologi.
Fotografija: Začel se je peti teden stavke ... FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Začel se je peti teden stavke ... FOTO: Leon Vidic/Delo

V UKC Ljubljana je soglasje za nadurno delo preklicalo od 415 do 420 zdravnikov oziroma več kot 30 odstotkov, je za STA po stavkovnem zboru v kliničnem centru ocenil predstavnik Fidesa v UKC Milenko Stanković. Če bodo vodstva zavodov zdravnikom preklicala soglasja za delo pri drugih delodajalcih, v sindikatu razmišljajo o tožbah.

Z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana so za STA v petek sporočili, da je soglasje za nadurno delo do takrat preklicalo 198 oziroma 13 odstotkov zdravnikov, po Stankovićevih besedah pa so številke višje. Soglasje je preklicalo od 415 do 420 zdravnikov, ob tem da starejši od 55 let niso podali preklicev, saj po zakonodaji niso dolžni opravljati dežurstev, je povedal.

Zaradi številk, ki se pojavljajo v medijih in so po besedah predstavnika Fidesa nekorektne, so tudi starejše od 55 let in vse tiste z otroki, mlajšimi od treh let, pozvali, naj soglasje prekličejo.

image_alt
Ministrico za zdravje skrbi zaostritev zdravniške stavke

Preklicev soglasja za nadurno delo je bilo v ljubljanskem UKC največ med zdravniki na kirurški kliniki, ginekološki kliniki, med delujočimi v intenzivnih enotah, v diagnostiki – denimo radiologiji pa tudi med anesteziologi. Najmanj preklicev je bilo na internih klinikah. »Tudi zato, ker so ponekod v preteklosti dobro kadrovali in imajo ambulante in nujno zdravstveno varstvo pokrito tudi brez soglasij za nadurno delo,« je pojasnil.

V nekaterih bolnišnicah so ob preklicih soglasja za nadurno delo – ta po podatkih ministrstva za zdravje večinoma začnejo veljati marca – napovedali preklic soglasja zdravnikom za delo pri drugih delodajalcih.

»Strel v koleno«

Vodstvo UKC Ljubljana se do petka za ta korak ni odločilo. Stanković je pojasnil, da so soglasja večinoma izdana za delo v drugih javnih zavodih, zato bi preklic pomenil »strel v koleno«.

Za preklice soglasja za delo pri drugih izvajalcih sicer delodajalci po njegovi oceni nimajo pravne podlage. Tudi brez podpisanega soglasja za nadurno delo so zdravniki v svoji matični javni ustanovi po zakonu namreč dolžni opraviti do osem nadur na teden in torej ne odklanjajo nadurnega dela, je pojasnil.

Stanković, sicer podpredsednik sindikata Fides, zato napoveduje možnost vlaganja tožb. Vsem članom bodo nudili pravno pomoč. »Kaznovati nekoga, ki dela po zakonu, je unikum,« je bil kritičen.

Na vprašanje, ali bi se po njegovi oceni pogajanja z vladno stranjo lahko končala do marca, je odgovoril, da če se bodo nadaljevala s trenutnim tempom in nepripravljenostjo nasprotne strani, ni optimističen.

Veliko zdravnikov, s katerimi se pogovarja, sicer pravi, da soglasij za nadurno delo ne bodo več podpisali. Sam na letni ravni opravi skoraj tisoč nadur in pravi, da ni več pripravljen toliko delati. Vsa ta leta so pustila določene posledice, je opozoril.

Sindikat Fides je vstopil v peti teden stavke, ki je z današnjim dnem postala najdaljša doslej. Tudi danes v številnih zdravstvenih ustanovah potekajo stavkovni zbori, kamor pa mediji nimajo vstopa.

Po Stankovićevih besedah je bila udeležba na zboru, ki se je v UKC Ljubljana začel ob 7.30, kljub jutranji uri velika. Razpoloženje je še vedno borbeno, je poudaril.

Fides je stavko do preklica po enodnevni opozorilni stavki začel 15. januarja. Zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigom plač starejšim zdravnikom.

Preberite še:

Komentarji: