Vlada bo v petek zamrznila ceno dopolnilnega zavarovanja

Vlada bo jutri sprejela končno uredbo, s katero bo premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja s 1. majem zamejila.
Fotografija: Zdravila za starostnike FOTO: Blaž Samec/Delo
Odpri galerijo
Zdravila za starostnike FOTO: Blaž Samec/Delo

Vlada bo v petek sprejela uredbo, s katero bo premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja s 1. majem zamejila pri 35,67 evra, je po današnji seji vlade dejal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Danes pa so že sprejeli uredbo, ki podaja pravno podlago za to. Zamejitev cen bo predvidoma veljala do preoblikovanja zdravstvenega zavarovanja.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je po ministrovih besedah nekaj, kar je v nacionalnem interesu in neposredno vpliva na financiranje zdravstvenega sistema. »Po napovedih ene od zavarovalnic, da se bo to drastično dvignilo, je vlada promptno odreagirala,« je znova pojasnil minister.

Zgornjo mejo bo torej vlada postavila pri 35,67 evra. »To je tista zgornja meja, ki je danes maksimalna cena, ki jo plačujejo državljani za dopolnilno zdravstveno zavarovanje,« je dejal.

Pravno podlago za sprejetje takega ukrepa pa so pripravili že danes skupaj z gospodarskim ministrstvom, je navedel. Vlada je namreč danes potrdila novelo uredbe o listi blaga in storitev, za katere se uporabljajo ukrepi kontrole cen. Novela dopolnjuje seznam blaga in storitev, za katere se smejo uporabiti ukrepi kontrole cen, in sicer je bila na seznam dodana storitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Zakon o kontroli cen vladi omogoča, da pod določenimi razlogi z uredbo določi ustrezne ukrepe kontrole cen. 

V petek sprejeta uredba bo veljala do sprejetja novele zakona, ki ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga je poslanska skupina Gibanja Svoboda v parlamentarni postopek vložila v torek, je pojasnil minister. »S tem se seveda postavljamo na stran ljudi, s tem, ko vlada vse, kar se bo v zdravstvenem sistemu dogajalo, zviševanje stroškov in vse ostalo, prevzema nase,« je dejal. Zdravstveni sistem se draži, a je za vlado nesprejemljivo, da se cene dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja spreminjajo, je dodal.

Danijel Bešič Loredan FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Danijel Bešič Loredan FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Predlog omenjene novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oz. njegovo preoblikovanje v obvezni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov mesečno z možnostjo valorizacije enkrat na leto. Prejemnik sredstev pa bi bil po novem Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in ne več tri zasebne zavarovalnice.

Bešič Loredan je danes izrazil tudi pripravljenost za dialog z zasebnimi zdravstvenimi zavarovalnicami, v dohodke katerih sicer posegata tako napovedana uredba kot omenjeni poslanski zakon. »Vendar je zdaj zgodba obrnjena, z njihove strani mora priti pobuda,« je dejal minister. Vse zavarovalnice bodo tako sprejeli na pogovore, če bo podan uradni predlog za sodelovanje z ministrstvom v iskanju dolgoročnega sistema financiranja. Direktorica zavarovalnice, ki naj bi s 1. majem dvignila cene, pa naj bi po ministrovih besedah poskušala do ministra priti tako formalno kot neformalno. »Vendar veste, to je lobistični stik, to je nesprejemljivo, zato je nisem sprejel,« je pojasnil.

Če bi zavarovalnice do ministrstva prišle pred napovedanimi dvigi cen in se »zavedale, da je dopolnilno zdravstveno zavarovanje eden od stabilnih temeljev financiranja javnega zdravstvenega sistema, in ne zgolj zavarovalni produkt«, bi se zgodba lahko obrnila drugače, še pravi minister. Ker so želele zavarovalnice prenesti višje stroške na pleča ljudi, »smo morali odreagirati in smo«, je še dodal.

Preberite še:

Komentarji: