Z odhodom Boxmarka konec upanja za bivše Preventove šivilje

Boxmark odhaja iz Radelj, brez dela bo ostalo 160 šivilj, v Radljah v napovedi o morebitni vrnitvi ne veerjamejo

Objavljeno
18. februar 2013 17.37
*lvi* Prevent
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec

Radlje ob Dravi – Kljub nedavnim drugačnim napovedim se je Boxmark iz Kidričevega odločil zapreti proizvodnjo v Radljah, zaradi česar bo brez dela ostalo 160 šivilj. Ob hkratnem stečaju Gradbenega podjetja Radlje z okrog sto zaposlenimi to za Radlje in za Koroško pomeni hud udarec, saj novih zaposlitev zanje ni.

Čeprav je Boxmark v Radljah že lani zmanjšal število zaposlenih za 120, saj niso podaljševali pogodb za določen čas, so še sredi lanskega novembra ob prejemu nagrade za najboljše tuje investitorje v Sloveniji napovedovali širitev proizvodnje v Radljah. Direktor Marjan Trobiš je komaj dva tedna pred odločitvijo o zaprtju radeljskega šiviljskega obrata zatrjeval, da ima družba v Radljah kljub zmanjševanju števila zaposlenih dolgoročnejše načrte, ki pa so se z nenadno odločitvijo o prenehanju proizvodnje sesuli v prah, z njimi pa upi, da bo Boxmark na Koroškem zagotovil tudi do 800 delovnih mest ter tako uresničil smele napovedi iz leta 2010, ko se je ob podpori takratnih predsednika vlade Boruta Pahorja in gospodarske ministrice Darje Radič pojavil kot rešitelj na Preventovem pogorišču.

Dolgoročni načrti se niso uresničili

»Naši načrti na Koroškem so bili vedno dolgoročne narave, zato smo tudi odkupili strojni park in želeli odkupiti poslovne prostore. Od zadnje četrtine prejšnjega leta pa smo doživeli močan padec v avtomobilski industriji, ki bo trajal še vse leto. Preprosto ni več dovolj dela za dve tovarni, zato smo se odločili, da bomo delali le še v Kidričevem. Osebno mi je zelo žal, da je prišlo do tega,« je dejal direktor Marjan Trobiš. Ukinitev proizvodnje v Radljah je označil kot nujno poslovno potezo, ne izključuje pa vrnitve in za 2014 napoveduje nove projekte, ki jih že vzpostavljajo prek njihovega razvojnega centra, posledično pa pričakujejo ponovno rast ter tudi dodatne zaposlitve. »Upam, da se bodo razmere v kratkem toliko izboljšale, da se bomo lahko morda spet vrnili v Radlje, v istem ali večjem številu. Radlje so bile fiksen del naše osemletne vizije, tamkajšnji delavci so odlično usposobljeni in so delali dobro in brez napak, kupci pa so bili zelo zadovoljni.«

Spodbude le za Kidričevo

Trobiš zavrača namigovanja, da je Boxmark s pomočjo Preventovih šivilj prišel do državnih subvencij, zdaj, ko obrata več ne potrebuje, pa ga zapira. »Spodbude smo dobili za investicijo v razvojni center v Kidričevem in izključno za Kidričevo. Za Koroško nismo dobili niti centa, ne za naložbe, ne za zaposlovanje.«

Preventova oizvodna hala (še) predraga

Tudi če bi se res kdaj vrnili, bi Boxmark moral najprej zagotoviti proizvodne prostore, saj je halo v Radljah najemal od Preventa Globala v stečaju, za nakup pa se v nobeni od dosedanjih štirih prodaj niso odločili, kot pravi Trobiš, zaradi previsoke cene. Ta je na januarski dražbi znašala 1,68 milijona evrov. »Kljub neformalnim pogovorom Boxmark uradno ni dal nobene ponudbe, niti niso izkoristili predkupne pravice, pogodba za najem prostorov pa je potekla pred kratkim in niso izrazili interesa za podaljšanje,« je povedal stečajni upravitelj Preventa Globala Boris Kastivnik, »halo bomo prodajali še naprej, na novi dražbi, morda bomo za izpraznjene prostore le našli kupca.«

Šivilje brez možnosti za novo zaposlitev

Po nedavnem stečaju Gradbenega podjetja Radlje, ko je delo izgubilo sto delavcev, je novih 160 brezposelnih šivilj za Koroško hud udarec, saj novega dela zanje ni. »Močno smo upali, da bi to lahko bila za Radlje zgodba o uspehu, zdaj pa smo doživeli popoln šok,« pravi radeljski župan Alan Bukovnik. Iz Radelj je sicer le 60 od 260 ljudi, ki bodo ostali brez dela, a že to je za občino ogromno. Medtem, ko je po besedah Sabine Tomlje iz območne službe Zavoda za zaposlovanje Velenje povpraševanja po gradbincih kar nekaj, tako pri nas, kot čez mejo v Avstriji, pa je za šivilje le malo upanja, da bi ponovno dobile delo v svojem poklicu, sploh pa na Koroškem. Na možnosti vrnitve Boxmarka tudi župan Bukovnik ne upa več, saj so v Radljah že doživeli podobno razočaranje, ko je 200 delovnih mest obljubljal Geberit iz Ruš, že kupil zemljišče in izdelal projekte, občina jim je s spremembo prostorskega načrta omogočila gradnjo, nato pa so si premislili in iz vsega skupaj ni bilo nič.