Zdravniki za 9. januar napovedali opozorilno stavko

Odgovornost za stavko so v sindikatu Fides pripisali vladi.
Fotografija: Predstavniki sindikata Fides so odgovornost za stavko pripisali vladi, ki ni izpolnila danih zavez. FOTO: Matej Družnik/Delo
Odpri galerijo
Predstavniki sindikata Fides so odgovornost za stavko pripisali vladi, ki ni izpolnila danih zavez. FOTO: Matej Družnik/Delo

Zdravniki so vladi danes napovedali enodnevno opozorilno stavko, ki bo 9. januarja 2024. Če ne bo od vlade nobenih trdih in uresničljivih navez, se bo stavka nadaljevala od 15. januarja pa do preklica. Stavka je skrajni ukrep, za katerega nosi odgovornost vlada, so jasni v Fidesu.

»Mineva 425. dan, odkar smo podpisali sporazum, ki nam je dal upanje, da se bo v zdravstvu kaj spremenilo na bolje. To je bil temelj zdravstvenega stebra, ki pa ni šel po tisti poti, po kateri bi si želeli in na podlagi katerega bi se tudi bolniki lahko veselili, da bi se čakalne dobe krajšale in da bi zdravniki in zdravstveni delavci upali, da se bodo njihova bremena in odnosi v zdravstvu in navsezadnje plače izboljšali,« je bil jasen prvi mož Fidesa Damjan Povh in dodal, da je stavka mila oblika tega, kar bo sledilo, če se v zdravstvu ne bo nič spremenilo.

image_alt
Zdravniki in sestre odhajajo, oddelke zapirajo

Vsak dan čakanja na prepotrebne reforme je po mnenju predsednika Fidesa izgubljen dan, posledice pa čutijo vsi, saj je zdravnikov iz dneva v dan manj. V Fidesu že 565. dan spremljajo analize, zasedanja svetov in menjave ministrov z vsem osebjem, rezultat pa so daljše čakalne dobe, zmeda med bolniki in zaposlenimi ter popolna izguba zaupanja v zdravstveni sistem. »Nekateri pacienti nezadovoljstvo izražajo tudi z nasiljem, a ničelna toleranca tu ne bo dovolj,« je povedal Povh in pozval k nujnim ukrepom za izboljšanje stanja. Resda je bil zdaj sprejet interventni zakon, s katerim pa se po njegovih besedah spet stopa v napačno smer. »Zdravnike se sili v dodatno, lahko rečemo prisilno delo in marsikatera navedba v tem zakonu bi bila lahko ustavno sporna. Želeli smo si sodelovanja, zahtevali umaknitev spornih členov, vendar neuspešno. Žal bo glede tega treba najverjetneje iskati pravico na sodišču.«

Za rešitev opisane situacije mora vlada zdaj po njihovem realizirati dane zaveze iz sporazumov, ki jih je sama potrdila. Kot so povedali, so vladi ponudili roko v obliki dveh aneksov k posebnemu tarifnemu delu Kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi uredili plačne anomalije ki so nastale po aprilskem neenakomernem zvišanju plač zdravnikom v določenih plačnih razredih, zaradi česar se dogaja, da mlajši zdravniki po dohodkih prehitevajo starejše. Vlada je njihove želje zavrnila na način, da bi zamaknila roke uresničevanj, kar pa je za Fides nesprejemljivo. »Prvotno so bili roki, za katere se je vlada zavezala 1. april in 30.junij 2023. Zdaj se bližamo koncu leta in vse tisto, kar bi moralo biti že davno uveljavljeno in sprejeto in bi moralo začeti veljati 1. januarja 2024, krepko zamuja,« je srž problema orisal Povh. Glede stavke so si že dvakrat premislili, a je zdaj tudi pritisk članstva zaradi neurejenih razmer vse večji, zato nameravajo vztrajati.

»Boljše danes stavka in jutri boljše javno zdravstvo kot pa ta agonija, ki se vleče že kar nekaj let, posebej pa zadnje leto.«

Povh je ponovil, da zahtevajo samo to, za kar se je vlada s podpisom zavezala in sicer, da bo začela z reformnimi spremembami, da bodo te spremembe v zdravstvenem stebru, ki bo nosilo določene specifike poklica in nenazadnje, da se oblikuje realna plačna lestvica delavcev v zdravstvu, da bodo na začetku poklicne poti vedeli, kako se bodo plače gibale z leti, izkušnjami in sposobnostmi.

Pa je možno stavko še preprečiti? V Fidesu se zavedajo, da je zahtevan plačni steber za zdravstvo del parlamentarne proceure, menijo pa, da pa lahko v trenutnih razmerah iztržijo tisto, kar je v pristojnosti vlade in podpisi zahtevanega aneksa je.

Komentarji: