Župani SLS: Občine dobijo manj

Ministrstvo za finance trdi, da se strogo držijo dogovora o povprečnini.

Objavljeno
16. april 2015 21.57
Ljubljana 02.03.2011 - Uradni zacetek nacionalnega projekta mestnega marketinga - na sliki Marko Zidansek.foto:Blaž Samec/DELO
Špela Kuralt, Celje
Špela Kuralt, Celje
Celje – Klub županov pri SLS je na sestanku v Celju razpravljal tudi o povprečnini, o kateri so se občine z vlado pogajale več mesecev. Predsednik SLS Marko Zidanšek trdi, da občine dobivajo nižja nakazila od dogovorjenih. Kaže, da o tem nihče drug ne ve nič.

Klub županov SLS trdi, da se država ne drži dogovora o povprečnini, ki sta ga januarja po nekajmesečnih pogajanjih predsednika obeh združenj občin podpisala s finančnim ministrom Dušanom Mramorjem. Takrat so se dogovorili, da bodo občine v prvi polovici leta prejemale povprečnino 525 evrov na prebivalca, v drugi polovici pa 500,83 evra, stroški občin se bodo znižali za 22,8 milijona evrov.

Čeprav je povprečnina dogovorjena že nekaj mesecev, je predsednik SLS Marko Zidanšek komentiral, da bo s tako znižano povprečnino Mestna občina Celje dobila 1,7 milijona evrov manj: »To pomeni, da nam je država vzela en vrtec.«

Na vprašanje, zakaj se SLS, ki ima kar 50 županov in še devet podžupanov, ni oglasila, ko so se predstavniki združenj občin pogajali, in ali so se po mnenju SLS slabo pogajali, pa je odgovoril: »Najbrž so se za dogovor oziroma podpis odločili v dobri veri. Žal pa lahko že zdaj ocenim, da rezultat ni tak, kot bi moral biti.«

Manj dohodnine

Zidanšek je dodal, da se država januarskega dogovora ne drži: »Opažamo, da so nakazila nižja od dogovorjenih. Mislim, da občine ne bodo smele popuščati pri svojih zahtevah.« Opozoril je še, da je že zdaj jasno, da se stroški občin do julija, ko naj bi začela veljati nižja povprečnina, ne bodo znižali za dogovorjeno višino.

Ministrstvo za finance je sporočilo, da je Zidanškova navedba o nižjih zneskih napačna: »Država se v celoti drži dogovora o višini povprečnine ter občinam tedensko (dohodnina) oziroma mesečno (finančna izravnava) nakazuje pripadajoče zneske. Ti so za vse občine razvidni s preglednic, objavljenih na spletni strani ministrstva.« Glede navedb, da se stroški do julija ne bodo bistveno znižali, pa priznavajo, da sistemske spremembe, ki bodo znižanje omogočile, še niso uveljavljene, vendar so v pripravi. Vse navedbe ministrstva so potrdili tudi v Skupnosti občin Slovenije, kjer so spomnili, da dogovor o povprečnini določa, da če vlada ukrepov za znižanje stroškov ne bo zagotovila, bo morala sama na drug način, torej ne na račun občin, zagotoviti manjkajoča sredstva. O nižjih izplačilih niso seznanjeni tudi ne na Združenju občin Slovenije.

Zidanšek je pojasnil, da so ga o nižjih izplačilih podučili na celjski občini, kjer je pooblaščenec župana Bojana Šrota (SLS). Koliko denarja manj torej dobijo, so nam sporočili z občine: »Mestna občina Celje dejansko prejema 510,38 evra povprečnine na mesec. Dogovorjena povprečnina v višini 525 evrov je zmanjšana za finančno izravnavo. Kdaj bo izplačana finančna izravnava, ni znano.«

Finančno ministrstvo ima razlago: »Do nerazumevanja verjetno prihaja, ker občine letos prejemajo manjša nakazila iz naslova dohodnine [v predpreteklem letu je ta pač bistveno upadla] in morda ne upoštevajo finančne izravnave [občine, ki jim ta pripada]. Nakazila dohodnine in finančne izravnave skupaj tvorijo primerno porabo. Ponovno poudarjamo, da zneski temeljijo na dogovorjeni višini povprečnine.«

Pogajanja ali sodišče

Predsednik Kluba županov SLS Miran Gorinšek je napovedal, da bo klub dal pobudo Skupnosti občin Slovenije in Združenju občin Slovenije za obnovo pogajanj z ministrstvom glede financiranja občin. O obnovitvi pogajanj združenji (še) nista seznanjeni, ministrstvo tudi ne. Mestne občine, članice Združenja mestnih občin Slovenije, pa intenzivno preverjajo elemente za ustavno presojo.