Iran preizkusil protiladijsko raketo

Iran je zagrozil z blokado prevoza nafte skozi Hormuško ožino v primeru novih sankcij mednarodne skupnosti.

Objavljeno
02. januar 2012 12.38
Pi. K, Delo.si
Pi. K, Delo.si
Teheran - Iran je danes na zadnji dan mornariških vaj v Perzijskem zalivu izvedel preizkus protiladijske rakete tipa gader. Gre za napredno raketo srednjega dosega, ki naj bi bila plod zgolj iranskega znanja. Poleg tega so danes preizkusili tudi rakete tipa nur in nasr, ki temeljijo na kitajski tehnologiji.

Iranska mornarica je raketo gader preizkusila prvič. Po navedbah iranskega admirala Mahmuda Musavija je bil preizkus uspešen - raketa je zadela cilj.

Isna je, po navedbah ene izmed iranskih tiskovnih agencij, raketa gader »ultra moderna raketa z integriranim, zelo natančnim radarjem, in z naprednim sistemom proti zaznavanju, ki so ga izpopolnili preko prejšnjih generacij«. Raketa naj bi imela doseg 200 kilometrov, kar je običajno za rakete srednjega dosega, čeprav v Iranu trdijo, da gre za raketo dolgega dosega.

Poleg tega je iranska mornarica, ki z vajami v Perzijskem zalivu krepi grožnje z zaprtjem Hormuške ožine, preizkusila tudi rakete zemlja-zemlja tipa nur in protiladijsko raketo nasr, sicer kitajskih raket, ki so jih, kot je navedla Isna, v Iranu izpopolnili »z namerilnim sistemom in sistemom proti zaznavanju«, piše STA.

Ena od raket tipa nur naj bi sicer leta 2006 poškodovala izraelsko vojaško ladjo med spopadi Izraela s proiransko libanonsko milico Hezbolah.

Iran je 10-dnevne mornariške vaje v bližini Horuške ožine začel 24. decembra. Zaključile naj bi se danes po preizkusu raket in po izvedbi »nove taktične formacije«, s katero naj bi zaprli ožino, če bodo dobili tak ukaz.

Iran je namreč zagrozil z blokado prevoza nafte skozi Hormuško ožino v Perzijskem zalivu, če bi mednarodna skupnost zaradi domnevnega jedrskega programa proti njemu uvedla nove sankcije.

Gre za strateško izjemno pomembno ožino, saj skoznjo na tankerjih potuje 40 odstotkov svetovne nafte. Na območju Perzijskega zaliva so tudi pomembne izvoznice nafte in plina Bahrajn, Kuvajt, Katar, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.

ZDA so se na grožnje Irana odzvale z besedami, da ne bodo trpele nikakršnih iranskih poskusov oviranja prostega pretoka blaga skozi ožino.