Obolelega ameriškega jamarja rešili po devetih dneh

Iz tisoč metrov globoke jame jim je uspelo rešiti ameriškega jamarskega raziskovalca Marka Dickeyja, ki je na odpravi utrpel krvavitev želodca.
Fotografija: Ameriškega jamarja Marka Dickeyja so rešili po devetih dneh. FOTO: Reuters 
Odpri galerijo
Ameriškega jamarja Marka Dickeyja so rešili po devetih dneh. FOTO: Reuters 

Na jugu Turčije so po devetih dneh iz tisoč metrov globoke jame rešili ameriškega jamarskega raziskovalca Marka Dickeyja, ki je na odpravi utrpel krvavitev želodca. Jamarja jim je uspelo po zapleteni reševalni akciji iz jame rešiti malo po polnoči in so ga še pravočasno predali v zdravstveno oskrbo, poročajo tuje tiskovne agencije.

Turška zveza jamarskih raziskovalcev je na družbenem omrežju X zapisala, da so uspešno končali operacijo reševanja, in se zahvalila vsem, ki so sodelovali. Po poročanju medijev se Dickey glede na razmere počuti dobro.

40-letni jamar Mark Dickey je 2. septembra na 1250 metrih globine nepričakovano utrpel krvavitev želodca. FOTO: Reuters
40-letni jamar Mark Dickey je 2. septembra na 1250 metrih globine nepričakovano utrpel krvavitev želodca. FOTO: Reuters

Američan velja za priznanega speleologa in je bil del mednarodne ekipe raziskovalcev, ki so na jugu države raziskovali jamo Morca. 40-letnik je 2. septembra na 1250 metrih globine nepričakovano utrpel krvavitev želodca. Kolegom ga je takrat uspelo spraviti do tabora na tisoč metrih globine. Že prejšnji teden so se do njega v jamo prebili zdravniki, ki so mu med drugim morali dati transfuzijo krvi.

Jamarji, zbrani pred vhodom v jamo Morca. FOTO: Reuters
Jamarji, zbrani pred vhodom v jamo Morca. FOTO: Reuters

Reševalna operacija je bila zelo kompleksna, saj je bilo treba do površja prečkati kar nekaj zelo ozkih delov, medtem ko je bil Dickey na posebnih nosilih. Ponekod so ga morali iz jame vleči vertikalno. Pomočniki so tako Dickeyja iz jame prenašali zelo počasi. Vedno znova pa so se morali ustavljati v začasnih taborih, da se je Američan spočil. Čeprav so sprva računali, da bo reševalna akcija trajala okoli 14 dni, so jo zaradi intenzivnega dela reševalcev uspešno končali prej.

Pri operaciji je sodelovalo več kot 150 mednarodnih reševalcev, med drugim iz Italije in Madžarske.

Preberite še:

Komentarji: