Tudi italijanski senat potrdil Montijev varčevalni paket

Senatorje je premier Monti pred glasovanjem opozoril, da je varčevalni paket izjemno nujen ukrep.

Objavljeno
22. december 2011 15.01
Posodobljeno
22. december 2011 15.08
Mo. Z., Delo.si
Mo. Z., Delo.si
Rim - Italijanski senat je danes potrdil 30 milijard evrov vreden varčevalni paket, s tem pa tudi izglasoval zaupnico vladi premiera Maria Montija. Ta je namreč podobno kot minuli teden v poslanski zbornici zaupnico vladi vezal na potrditev varčevalnega paketa, piše Slovenska tiskovna agencija.

Premier Monti je pred tem senatorje pozval k potrditvi predlaganega varčevalnega paketa kot tistega, ki bo Italiji omogočil ponosno soočenje s krizo, s katero se sooča vsa Evropa. Glede EU pa je menil, da mora sprejeti več reform za višjo gospodarsko rast, boj z brezposelnostjo in kohezijo. Rasti ni, če ni finančne discipline, stabilnosti ni, če računi niso urejeni, ampak to ni dovolj, je Monti opozoril senatorje pred glasovanjem o zaupnici njegovi vladi, ki jo je vezal na 30 milijard evrov težak varčevalni paket.

Izbire, za katere se morajo odločiti vse države članice EU, se morajo nanašati na prizadevanje za stabilno rast, zaposlovanje in kohezijo, je še poudaril.

Monti, nekdanji evropski komisar, ki je novembra prevzel premierski stolček od Silvia Berlusconija, je Italijane po paniki, ki je zajela finančne trge in povzročila strah pred hitrim povečanjem italijanskega dolga, pozval tudi h kupovanju državnih obveznic.

Senatorje pa je pred glasovanjem še opozoril, da je varčevalni paket izjemno nujen ukrep, po sprejetju katerega se bo Italija lahko »z zelo resno evropsko krizo soočila z dvignjeno glavo«.

Razmere so po njegovih besedah kritične, zato je - le dan po objavi zadnjih statističnih podatkov, v skladu s katerimi se je Italija v tretjem četrtletju z rastjo 0,2 odstotka nevarno približala recesiji - posebej izpostavil potrebo po sprejetju ukrepov za višjo gospodarsko rast.

Še vedno moramo storiti zelo veliko, da osvobodimo Italijo spon, ki že predolgo preprečujejo gospodarsko rast, je še dejal Monti.

Montijeva vlada načrtuje tudi natančen pregled trga dela in reformo za liberalizacijo protekcionističnih lobijev, na primer taksistov in lekarnarjev, a njenim predlogom ostro nasprotujejo opozicijske levosredinske stranke in močni sindikati, še piše STA.