Umrla je Jovanka Broz

Ob 11.45 uri ji je prenehalo biti srce. Spremljamo poročanje medijev po državah nekdanje Jugoslavije in po svetu.

Objavljeno
20. oktober 2013 14.57
Ni. Č., Ba. P., Delo.si, V. E., Beograd
Ni. Č., Ba. P., Delo.si, V. E., Beograd

Vdova bivšega predsednika Jugoslavije Jovanka Broz je zaradi zastoja srca umrla danes v Beogradu v starosti 89 let.

20:30 Jovanka o treh slovenskih »mučiteljih«

Na spletnem portalu Blic so objavili odlomke iz knjige Življenska izpoved Jovanke Broz: Moje življenje, moja resnica.

Prebrali boste lahko, kako sta se Jovanka in Broz spoznala: »Bil je vztrajen, a se nisem zlahka predala«; o Jovankini družini: njenega očeta so klicali Bogati Američan, njen prednik pa je bil tudi Nikola Tesla; Jovanka pa se spominja tudi, kako so jo po Titovi smrti preselili iz Užičke 15: »Slovenec Sergej Krajger je zahteval, da se izselim iz hiše, drugi Slovenec general Ivan Dolničar je junaško zaplenil moje obleke kot da bi bil vojni plen, za vsem tem mučenjem in ponižanjem pa je stal tretji Slovenec Stane Dolanc.«

20:00

Po navedbah srbskih medijev je Jovanka Broz nazadnje govorila s sestrama Nado in Zoro ter pisateljem Žarkom Jokanovićem. Izrazila jim je željo, da bi bila pokopana v Hiši cvetja poleg svojega nekdanjega soproga.

Nekateri strokovnjaki so menili, da bi v tem primeru morali porušiti kar polovico rezidence, vsekakor pa dvigniti nekaj ton težko marmorno nagrobno ploščo in zaradi dostopa do nje umakniti stekleno streho.

Srbski mediji še poročajo, da je vlada že sprejela odločitev o pokopu v sosednjem prostoru v Hiši cvetja, z rešitvijo pa soglašajo tudi njeni svojci. Ne le zaradi zapletenih gradbenih posegov, temveč tudi zaradi zakonskih postopkov, ker je Hiša cvetja narejena kot mavzolej.

16:00 Zgodovinar Božo Repe o Jovanki

Jovanka Broz je bila ena od treh najpomembnejših žensk v življenju Josipa Broza Tita - pri njem je imela vpliv in besedo tako v političnem kot zasebnem življenju, je za STA dejal Božo Repe z oddelka za zgodovino na ljubljanski Filozofski fakulteti. Tito je bil nanjo močno navezan in ji je v marsičem ustregel, pravi.

»Jovanka si je želela, da ohrani Tita v svoji domeni in da ne vplivajo nanj tudi drugi ljudje,« je pojasnil Repe. Pri tem je šlo po njegovih besedah »za mešanico skrbi za Titovo zdravje in hkrati za željo po posestvovanju«.

Zlasti je računala na visoke partijske funkcije, je opozoril. V Titovih starejših letih je dobivala tudi politične ambicije, pravi Repe. Tako je zlasti s politiki okoli Tita prihajalo do konfliktov.

»Jovanka je bila po značaju zelo ljubosumna, kar je dodatno prilivalo olje na ogenj, tako da sta se v 70. letih minulega stoletja dokončno razšla,« pravi.

Po njegovih besedah je ob obisku na Kitajsko leta 1977 zahtevala, da iz delegacije izločijo Staneta Dolanca, s katerim sta bila v tistem času v najhujšem sporu za vpliv na Tita, adjutanta Vilovića in maserko. Tito je imel namreč dve maserki, na kateri je bila Jovanka zelo ljubosumna. »Na predvečer Titovega odhoda sta se na smrt sprla, potem pa je izginila iz javnega življenja,« je spomnil Repe.

»Jovanka je gotovo bila spletkarska, vendar si ni zaslužila usode, kot so ji jo namenili,« meni. Težave so se po njegovih besedah začele po Titovi smrti, saj zadeve niso bile urejene ne glede njenega statusa ne glede dediščine in ne glede pokojnine. Prišlo je do konfliktov med tedanjim vodstvom, ki tega ni uredilo na ustrezen način - deloma »najbrž tudi zaradi Jovankine trme in njenih zahtev, ki so se zdele tedanjim politikom pretirane«, pravi.

Agonija se je nadaljevala vsa desetletja po Titovi smrti in njen status nikoli ni bil urejen, je spomnil. Iz tega so po njegovih besedah izhajale tudi vse težave, ki jih je imela. Poleg tega pa so se pojavljale tudi napetosti z drugimi Titovimi sorodniki, je še povedal za STA, potem ko je Jovanka umrla danes v bolnišnici v Beogradu v 89. letu starosti.

13:15 Pokopana v Hiši cvetja

Srbska vlada se bo v ponedeljek sestala in oblikovala organizacijski odbor za Jovankin pogreb, ki bo določil kraj in datum pogreba.

Najverjetneje bo pokopana v Hiši cvetja, a ne v Titovi grobnici, temveč v prostoru zraven.

12:15 Telegram predsednika srbske vlade

Predsednik vlade Ivica Dačić je v telegramu izrazil sožalje Jovankini družini. »Z njeno smrtjo odhaja tudi ena zadnjih najbolj zanesljivih prič naše nekdanje države, ki je to dejstvo plačala s pregonom,« je zapisal, poroča Blic.

Zapisal je še: »Na žalost se je zgodovinska krivica prot njej začela popravljati šele proti koncu njenega življenja. Vlada Republike Srbije meni, da mora biti Jovanka Broz pokopana poleg svojega moža Tita. «

12:00 Mediji poročajo: Konec obdobja SFRJ

• novinar BBC Mark Lowren je na twitterju zapisal, da je konec nekega obdobja: »End of an era in #Serbia: media there reporting Jovanka Broz, widow of former Yugoslav President #Tito, died this morning«.

Britanski BBC je objavil novico z naslovom Titova vdova, prva dama Jugoslavije, umrla v 89. letu.

Al Jezeera Balkan je objavil novico: Jovanka Broz - zadnji simbol SFRJ.

• Hrvaški Jutarnji list je napisal novico z naslovom Nekdanja kraljica Jugoslavije se je poslovila v 89. letu. Zapisali so, »da sta bila s Titom ideološko idealen zakonski par za državo, ki jo je Tito osmislil; on Hrvat, ona Srbkinja«.

• Hrvaški Večernji list je objavil novico Umrla je Jovanka Broz!

• Ameriška tiskovna agencija AP poroča: Umrla nekdanja prva dama Jugoslavije.

Makedonski mediji so novico najpogosteje objavili z naslovom: Umrla je Jovanka Broz.

11:45 Umrla je Jovanka

Za srbsko tiskovno agencijo Tanjug je direktor Kliničnega centra v Beogradu Zlatibor Lončar potrdil, da je umrla Jovanka Broz. 

V bolnišnici je bila v težkem zdravstvenem stanju od 23. avgusta, ko so jo sprejeli po lažjem infarktu, v polzavestnem stanju in dihidrirano. 27. septembra so iz bolnišnice sporočili, da je v komi in da diha s pomočjo aparatov.

Jovanka Broz se je rodila leta 1924 v Liki. Leta 1952 se je poročila s takratnim jugoslovanskim predsednikom Josipom Brozom Titom, s katerim je ostala vse do njegove smrti leta 1980.