V Bolgariji se nadaljujejo protivladni protesti

Plenarno sejo parlamenta, predvideno za danes, so medtem zaradi nezadostnega števila poslancev preložili.

Objavljeno
26. junij 2013 18.07
BULGARIA-POLITICS-PROTEST
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Sofija − V Bolgariji so se tudi danes nadaljevali protesti proti politični eliti, ki se v državi vrstijo že dva tedna, piše Slovenska tiskovna agencija.

Pred vrati parlamenta v Sofiji se je tako zbralo več tisoč protestnikov, ki so zahtevali odstop vlade premiera Plamena Orešarskega. Protestniki so vzklikali »mafija« in »odstop"« poslance in ministre, ki so vstopali v stavbo bolgarskega parlamenta pa so izžvižgali. Protestno gibanje je pred tem preko družbenih omrežij ljudi pozvalo k simboličnemu pitju kave pred parlamentom.

Podpredsednica parlamenta Maja Manolova se je s protestniki želela pogovoriti, a so ti prvič od začetka demonstracij na njeno pobudo odgovorili s paradižnikom, jajci in rolami toaletnega papirja. Po neuspelem poskusu vzpostavitve dialoga je Manolova napovedala, da si želi pogovorov s predstavniki protestnikov, na katerih bi lahko podali svoje predloge za spremembo volilne zakonodaje, ki jo obravnava parlament.

Pred tem je trojica neuradnih vodij protestov v pogovoru za zasebno televizijo bTV napovedala, da bodo protesti ubrali novo pot. »Miroljubni pohodi po središču Sofije v dveh tednih niso pripeljale do nikakršnega rezultata. Politiki nas niso slišali. Zdaj moramo nastopiti ostreje,« je pojasnil pisatelj in režiser Dimitar Kotzev.

Nov val protestov je pred časom sprožilo imenovanje 32-letnega poslanca stranke turške manjšine MRF in medijskega mogotca Deljana Pejevskega na čelo nacionalne varnostne agencije Dans. Imenovanje so po ostrem odzivu javnosti takoj preklicali, Pejevski pa se je odpovedal položaju, a to ni prepričalo protestnikov, ki so razočarani nad politično elito.

Od sredine junija se je tako na protivladnih protestih vsak dan zbralo med 7000 in 10.000 ljudi. Bolgarski premier Plamen Orešarski je sicer možnost svojega odstop zavrnil in opozoril, da bi padec njegove vlade le poslabšal gospodarski in socialni položaj države.

Znani bolgarski disident iz časa komunizma Edvin Sugarev je medtem iz protesta proti vladi napovedal gladovno stavko, dodaja STA. »Pojdite v miru gospod šef vlade, dokler še je mir v Bolgariji,« je zapisal v odprtem pismu, ki ga je naslovil tudi na bolgarskega predsednika Rosena Plevneljeva in veleposlanike držav članic EU.