Francoski poslanci z veliko večino podprli vpis pravice do splava v ustavo

Gre za obljubo, ki jo je lani dal predsednik države Emmanuel Macron in se zdaj seli v senat, kjer pa podpora ni tako široka.
Fotografija: Narodna skupščina je ukrep sprejela s 493 glasovi za in 30 proti, pri čemer je dobil podporo skoraj vseh članov Macronove sredinske koalicije, pa tudi levih opozicijskih strank. FOTO: Emmanuel Dunand/AFP
Odpri galerijo
Narodna skupščina je ukrep sprejela s 493 glasovi za in 30 proti, pri čemer je dobil podporo skoraj vseh članov Macronove sredinske koalicije, pa tudi levih opozicijskih strank. FOTO: Emmanuel Dunand/AFP

Spodnji dom francoskega parlamenta je v torek z veliko večino podprl vpis pravice do splava kot »zagotovljene svoboščine« v ustavo. Gre za obljubo, ki jo je lani dal predsednik države Emmanuel Macron in se zdaj seli v senat, kjer pa podpora ni tako široka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Narodna skupščina je ukrep sprejela s 493 glasovi za in 30 proti, pri čemer je dobil podporo skoraj vseh članov Macronove sredinske koalicije in levih opozicijskih strank. »Nocoj narodna skupščina ni zamudila zmenka z zgodovino žensk in zgodovino na splošno,« je po glasovanju dejal pravosodni minister Eric Dupond-Moretti.

Splav je v Franciji zakonit od leta 1974, Macron in več francoskih poslancev pa k vpisu te pravice v ustavo pozivajo, odkar je ameriško vrhovno sodišče leta 2022 dotlej po vseh ZDA zagotovljeno pravico prepustilo v odločanje zveznim državam.

Spremembe ustave v Franciji terjajo bodisi potrditev na referendumu bodisi skupno tri petine glasov vseh poslancev spodnjega in zgornjega doma francoskega parlamenta.

Vlada je v svojem predlogu izbrala izraz »zagotovljena svoboščina«, da bi prepričala tako narodno skupščino, ki si želi vpisa »pravice« do splava, kot senat, v katerem prevladujejo desnosredinske stranke in ki je doslej glede umetne prekinitve nosečnosti privolil le v izraz »svoboščina«.

Nasprotniki menijo, da ne gre za ustavno vprašanje

V senatu, ki bo besedilo začel obravnavati 28. februarja, se obeta nasprotovanje konservativnih Republikancev in skrajno desnega Nacionalnega zbora. Številni člani namreč nasprotujejo omembi splava v ustavi, češ da ne gre za ustavno vprašanje in da dostop do njega v Franciji ni ogrožen.

Preberite še:

Komentarji: