V pričakovanju modrosti in povezovanja nove vlade

Alenka Avberšek, Jani Sever, Primož Krašovec, Aljaž Pengov Bitenc o pričakovanjih glede nove vlade.

Objavljeno
04. december 2011 20.58
Posodobljeno
04. december 2011 21.39
Maja Čakarić, Delo.si, Nejc Gole, gospodarstvo
Maja Čakarić, Delo.si, Nejc Gole, gospodarstvo

Jani Sever, politični komentator: »Takšen rezultat je bil možen, sploh po zadnji napovedi v Mladini. Obračati se je začelo po zadnjih soočenjih na televiziji, ko je Zoran Janković pometel z Janezom Janšo. Storil je napako, da ga ni bilo. Morda pa bi bila razlika še večja, če bi prišel. Na soočenjih se je pokazal kot slabši retorik. Čedalje bolj se je ukvarjal z zgodovino, ne pa s prihodnostjo. Odločili so predvsem neopredeljeni volivci. Uspeh Liste je sicer fantastičen, po drugi strani pa je za Janšo poraz še toliko bolj katastrofalen: tako rekoč je izgubil dobljeno igro. Verjetno je to znak, da ga volivci in volivke ne želijo za mandatarja. Izkušnja izpred štirih let še ni pozabljena. A se verjetno ne bo takoj vdal. Ob neuspehu je vedno imel težave z legitimnostjo volitev. Če bi se šalil, bi lahko rekel, da so mu jo tokrat zagodli mediji, ker so preveč govorili o Jankoviću. Njegov program je razmeroma razumen, nič posebnega in inovativnega, po drugi strani pa je optimalna zmes države, ki investira, in države, ki varčuje.«

»Pri sestavi nove vlade bo potrebna modrost, poskušati po potrebno pozabljati stare zamere in iskati partnerstvo med pozicijo in opozicijo,« je poslanske skupine pozvala izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Alenka Avberšek. Ob tem je pozvala, da je prvi in najbolj nujni potrebni ukrep sprejem intervencijskega zakona: »Ne le zaradi 300 milijonov evrov, ki bi na letni ravni poglobili luknjo, ampak tudi psihološkega učinka doma in v tujini, da pokažemo, da smo sposobni sprejemati odgovorne državotvorne odločitve.« Nato je potrebna sprememba zakona o referendumu, brez česar ne bo mogoče speljati pokojninske in zdravstvene reforme. Nujne so tudi spremembe insolvenčne zakonodaje in zagon vsaj ene ali dveh investicij: »Negativna gospodarska rast v tretjem četrtletju kaže, da je za zagon investicij predolgo čakati do pomladi.«

Primož Krašovec, raziskovalec Pedagoškega inštituta: »Zmagala je torej lista, ki ni klasična stranka. V programu že ima grandiozne gradbene projekte, dvomim pa, da bodo oživili gospodarstvo, prej javno-privatno partnerstvo oziroma korupcijo. Poskušali bodo omogočiti potrošnjo na kredit, kar pomeni zadolževanje, poglabljanje krize. Sem zelo pesimističen. Glavno mesto in država bosta šla po poti eksotičnih diktatorjev, ki izvajajo potrošnjo na kredit po principu igre in kruha, vendar brez kruha in na kredit. Ne bo blagostanja, niti dolgoročno. Računa se na potrošnike, ki ne obstajajo, ker nimajo kupne moči. Sodeč po predvolilnem programu iz krize še ne bomo prišli razen, če se ne prebudi levica. Upam, da se bo z leve pojavil odgovor na menedžerje, ki so prevzeli krmilo.«

Aljaž Pengov Bitenc, politični komentator, odgovorni urednik radia Kaos: »Verjetno Janković, če bo izbran za mandatarja, ne bo odstopal od tistega, kar je napovedal v kampanji. Gospodarska situacija v državi je tako slaba, da velike eksperimente ne pričakujem. Verjetno se bo posvetil državnim investicijam, ki bi zagnale gradbeništvo. Zanimivo pa bo videti, kako bo usklajeval politične apetite, sploh ker bi lahko bil v koaliciji z SD, ki je klasična stranka z ideološkim profilom, Jankovićeva lista pa je programska. Podedoval je katastrofalno dediščino. Ima pa to srečo, da je leva vlada skrbela vsaj za minimalni socialni standard. Žal Pahor ni hotel dovolj zgodaj videti lobijev. Janković bi jih lahko vsaj discipliniral. Kot je rekel Peter Božič: 'Ljubljano so pred njegovim prihodom pojedli morski psi, Janković pa je z njimi na "ti". Vidim torej vsaj urejeno plavanje v bazenu. Je pa tudi res, da se bo gotovo vedelo, kdo je šef.«

Da ni toliko pomembno, kdo bo sestavil vlado, je ocenil prvi mož Zveze svobodnih sidnikatov Slovenije Dušan Semolič, saj morajo sindikati sodelovali z vsako vlado: »Mi si želimo, da zmagovalci ohladijo čustva zmagoslavja ter ne pozabijo na delavce in obljube.« Ob tem je poudaril nujnost po socialnem dialogu. Zoran Janković je pred volitvami večkrat poudarjal dobre izkušnje s sindikati v Mercatorju in Mestni občini Ljubljana, a Semolič je opozoril, da komunikacija s sindikati v podjetju ali na državnem nivoju ni povsem enaku. Janković je pred volitvami tudi dejal, da je na referendumu padla pokojninska reforma dobra. Semolič je o tem rekel: »Slišal sem za nekatere napovedi politikov, da bodo vztrajali pri enakih predlogih pokojninske reforme. A tudi mi bomo z vsemi sredstvi vztrajali pri nasprotovanju, saj jo je zavrnilo 492.000 ljudi.«