Herpes na ustnicah

Herpes na ustnicah ni nevarno, je pa skrajno neprijetno obolenje, ki se običajno pojavi ob padcu odpornosti in v stresnih situacijah pri ljudeh, ki so okuženi z virusom herpesa simpleksa tipa 1.

Objavljeno
23. oktober 2013 17.42

Od prvih znakov do remisije

 

Virus herpesa simpleksa tipa 1 je zelo nalezljiv in se prenaša z neposrednim stikom. Zato se moramo v fazi izbruha izogibati tesnim stikom z ljudmi – počakajmo, da se mehurček popolnoma zaceli. »Posebna previdnost je potrebna pri stiku z novorojenčki in osebami z oslabljenim imunskim sistemom. Kadar imate herpes na ustnici, ne delite z drugimi osebami skodelic, brisač, rdečil za ustnice ali drugih predmetov, ki jih uporabljate sami,« priporočajo strokovnjaki.


Desetdnevni cikel


Po navadi je življenjski cikel herpesa na ustnicah od prvih znakov do celjenja deset dni, pri čemer se dejanski čas razlikuje od posameznika do posameznika in je odvisen tudi od tega, ali smo pravočasno nanesli zdravilo proti herpesu. Preden se pojavijo vidni znaki, do 60 odstotkov oseb, ki imajo težave s herpesom na ustnicah, občuti ščemenje, srbenje, bolečino ali pekoč občutek. Ti bolezenski znaki lahko trajajo več ur in takrat je tudi najboljši čas, da uporabimo zdravilo proti herpesu in zavremo ali vsaj omilimo potek bolezni. Prvi vidni znak je pordelost prizadete kože (eritem), kjer kmalu vzbrstijo drobni, okrogli mehurčki, imenovani tudi papule. »Pri 25 odstotkih oseb, ki trpijo zaradi okužbe s herpesom na ustnicah, se pojavijo opozorilni znaki, ni pa nujno, da se jim nato razvijejo tudi mehurčki,« pojasnijo strokovnjaki.


Če ne zdravimo ...


Če herpesa ne zdravimo oziroma če odziva na zdravilo ni, čez 24 ur po prvih simptomih nastane na prizadetem mestu skupek mehurčkov (vezikul), napolnjenih s tekočino in obdanih z rdečino. To je znamenje, da se naš imunski sistem bojuje proti okužbi. Tretji dan običajno mehurčki počijo in nastanejo boleče razjede, obdane z vnetjem, ki se kaže s pordelostjo in oteklino. Na četrti dan razjedo prekrije krasta, ki lahko vztraja tam do osmega dne po prvih znakih. »Ko se krasta krči, lahko nastanejo boleče, krvaveče razpoke, lahko tudi hudo srbi in/ali peče,« razlagajo strokovnjaki in dodajo: »Velikost obolelega mesta se v tem času ne spreminja več, manjšata se bolečina in kužnost.« Deveti dan po pojavu prvih simptomov se začne proces celjenja, med katerim krasta odpade. Koža pod njo lahko ostane rožnato obarvana, je suha in se lušči; še ved-no je lahko tudi blago otekla, razložijo strokovnjaki.


Zapišimo še, da lahko herpes na ustnicah v večini primerov oskrbimo sami z ustreznim zdravilom, včasih pa je treba obiskati zdravnika, saj so možni tudi resni zapleti.
Spremljajte zgodbo o herpesu na ustnicah tudi na straneh priloge Ona.

Več na: www.erazaban.si.