Kajzerce: Mi smo, zdaj pa še vi!

Sporočilo iz Slovenije: »Noben posameznik v bankah ni prevelik, da ga ne bi preganjali.«

Objavljeno
20. februar 2015 23.04
Rok Kajzer, notranja politika
Rok Kajzer, notranja politika
Današnjo rubriko lahko prvič po dolgem času začnemo s spodbudno oziroma kar ekskluzivno novico. Slovenija, nekoč najbolj perspektivna država, je po letih zatona in mraka spet svetel zgled. Evropo in svet je namreč presenetila vest, da je slovensko vrhovno sodišče potrdilo zaporne kazni zoper nekdanje vodilne v bankah, soodgovorne za bančni zlom v naši državi. Z državnega tožilstva, ki je prav za pregon lumpov na najvišjih bančnih položajih oblikovalo posebno skupino, so sporočili, da je to dokaz, da je mogoče zlomiti oziroma zatreti goljufive bankirje.

Za rešetkami bodo tako pristali najodgovornejši v NLB, NKBM, Faktor banki, Probanki in drugih bankah, poroča Reuters. Zaporne kazni se gibljejo med štirimi in šestimi leti. Tožilec dodaja, da gre za obsodbe, povezane z največjimi finančnimi goljufijami v zgodovini Slovenije, potem ko se je razkrilo, da imajo banke velikanske dolgove in izredno slabo korporativno upravljanje.

Še več, posebni tožilec, katerega imenovanje so slovenski državljani sprejeli z vsesplošnim odobravanjem, zlasti po tem, ko so davkoplačevalci znova sanirali bančni sistem, je v izjavi za svetovne medije dejal, da je odločitev vrhovnega sodišča izjemno pomembna. Zakaj? Zdaj bodite še posebej pozorni: zato, ker je to signal za druge države, da lahko podobno naredijo pri sebi doma in da »noben posameznik ni prevelik, da ga ne bi preganjali«. Povedano poenostavljeno: Slovenija je obsodila bankirje in zdaj lahko ukrepajo tudi druge države. »Ta primer pošilja močno sporočilo, ki lahko tudi v drugih državah spodbudi in predrami razpravo o tem problemu,« je še dejal slovenski posebni tožilec in dodal: »To kaže, da so ti finančni primeri lahko težki, vendar pa je mogoče priti do rezultata.«

V Sloveniji tožilcem v vseh primerih sicer ni povsem uspelo, vendar so vidne razlike v primerjavi z ZDA in preostalo Evropo, kjer so se bankirji bolj ali manj izmazali, banke so bile deloma kaznovane, državljani pa trpijo zaradi krize in varčevanja. Slovenija je bila po poročanju Reutersa sicer prva, ki se je odločila za imenovanje posebnega tožilca. Ta je postal policist iz istrske ribiške vasice, ki je bil dovolj pogumen, da se je prijavil za položaj, ki ga ni nihče hotel. Njegovo delo sicer ni potekalo brez težav, v enem primeru sta bila dva bankirja oproščena, zaporne kazni v drugih primerih pa so bile precej blage. Toda slovenska sodišča so že obsodila vodilne može treh najpomembnejših bank zaradi neodgovornosti, sodbe pa so razgalile operacije »bančnega kluba« v državi z le dvema milijonoma prebivalcev. Obsojeni so bili tudi bančniki v manjših bankah – zaradi goljufij in tržnih manipulacij.

Državni zbor je ob tem zelo omilil zakonodajo, povezano z bančnimi skrivnostmi, kar je državnemu tožilstvu olajšalo preiskavo. »Imeli smo del družbe, ki ga nismo mogli soočiti z odgovornostjo. Nevarno za vsako družbo je, da ima posameznike, ki so prevelike ribe, da bi jih preiskovali. Imeli so občutek, da so v 'varnih nebesih',« je dejal posebni tožilec. Sedem primerov je ta trenutek pred vrhovnim sodiščem, dodatnih pet je tik pred obravnavo, še štirinajst jih bo kmalu šlo na sodišče. »Poslali smo močno sporočilo kriminalcem,« je še dejal posebni tožilec. Oglasil se je tudi predsednik republike in pojasnil, kako je Slovenija tako hitro prišla iz recesije: »Izplačali smo ljudi in zaprli bankirje. Torej nasprotno od tistega, kar so naredile preostala Evropa in ZDA.«

***

Opravičilo: Šele v tiskarni smo ugotovili, da se je zgodila napaka pri prevajanju Reutersovega članka iz angleščine, zato popravki niso bili več možni. Prevajalec je pomotoma zamenjal državi. Vse zgoraj opisano se (znova) dogaja na Islandiji, ne v Sloveniji. Hvala za razumevanje, za napako pa se vam iskreno opravičujemo.

Morda bi se vam morala tudi oblast.