Osebno z Vito Živo Alif: Odgovorna državljanka gre na Oxford

To ni beg možganov, pravi osemnajstletnica, saj se želi vrniti in upa, da bo znanje, ki ga bo pridobila v tujini, lahko koristilo Sloveniji.

Objavljeno
26. avgust 2016 20.10
Vita Živa Alif mlada gimnastičarka in obetavna glasbenica jeseni odhaja na študij na Univerzo Oxford. Ljubljana, Slovenija 23.avgusta 2016. [Alif Vita Živa,študentje,mladi,gimnastičarji,glasbeniki,Univerza Oxford]
Tina Kristan
Tina Kristan
Osemnajstletnica čez dober mesec odhaja na študij na britansko univerzo Oxford. To ni beg možganov, pravi, saj se želi vrniti in upa, da bo znanje, ki ga bo pridobila v tujini, lahko koristilo Sloveniji. Študirala bo biologijo, treba je namreč »izboljšati sobivanje med človekom in naravo. Pri tem bi rada sodelovala.«

Drugega oktobra se bo usedla na letalo in odpotovala v zanjo bolj ali manj neznano deželo. V Angliji je bila do zdaj dvakrat, zadnjič na festivalu Shakespeare Schools, na katerem so s šolskim dramskim krožkom sodelovali s predstavo. Kljub temu se zelo veseli novih izzivov, spoznavanja ljudi, verjame, da bo s študijem v tujini tudi »osebnostno zrasla«. Verjetno pa bo, dodaja, ko bo čas odhoda, tudi nekaj strahu. Ampak tega se, kot je mogoče razbrati iz njenih besed, samozavestna Vita Živa, ki je končala bežigrajsko gimnazijo, v resnici ne boji.

Kje bo bivala na Oxfordu, že ve, saj ji je to, kot je običajno, uredila univerza, še vedno pa se, pravi, ukvarja s tem, kako bo financirala študij. Na odgovor Ad future, ki podeljuje štipendije za študij v tujini, namreč še čaka. Tako kot so čakali njeni predhodniki, saj javni sklad že nekaj let objavi rezultate, ko se študijski semester že začne. Prijavila se bo še na razpis za štipendijo za nadarjene, ki jo podeljuje Mestna občina Ljubljana. Če na razpisih ne bo uspešna, ji bodo pri stroških bivanja pomagali starši, za 9000 funtov šolnine za prvi letnik ima kredit. »Vsak študent lahko v Angliji dobi kredit«, odplačevati ga začne, ko dobi službo, mesečni obrok plačila pa je odvisen od višine plače. Če ga v tridesetih letih ne odplača, kredit odpišejo, pove in doda: »Vedno je vredno vlagati vase.«

Večino informacij, tako o kreditu kot tudi študiju v tujini, je dobila na spletu, »vse je zelo jasno napisano in razloženo, zato ni bilo potrebe po pomoči drugih«. Pred kratkim se je sicer udeležila dogodka društva Vtis, na katerem je spoznala nekaj Slovencev, ki še bodo, so že ali še vedno študirajo na Oxfordu: »Fajn je, da koga poznaš in da nisi čisto sam, ko prideš v tujino.«

Petkrat izbrana

Na Oxfordu bo študirala biologijo, ker jo to »razvijajoče se področje« zanima in ker ima zelo rada naravo. »Zdi se mi, da bi lahko v prihodnje pomagala družbi z varovanjem narave. Rada bi, da diverziteta narave, v kateri uživam sama, ostane tudi za prihodnje generacije. Treba je tudi izboljšati sobivanje med človekom in naravo. Pri tem bi rada sodelovala.« Zanima jo predvsem reševanje ogroženih živalskih in rastlinskih vrst. Zato bi si želela delati v kateri od organizacij, ki se ukvarjajo z varovanjem narave, ali pa kot raziskovalka na področju ekologije ali varstvene biologije. »Bomo videli, kje se mi bodo odprla vrata,« pove Vita Živa, ki se je prijavila na pet tujih univerz in na vseh je bila sprejeta: tudi na londonski UCL ter univerzah v Edinburgu, Exeterju in ­Lancasterju.

Na Oxford, ki je bil njena prva želja, je poslala prijavo že oktobra lani. Ta je vsebovala personal statement, spis, v katerem se je predstavila, kdo je, kaj počne in kaj jo zanima, ter povedala, zakaj si želi študirati prav biologijo. Temu je priložila priporočilno pismo in po mnenju njenih profesorjev predvidene ocene, ki jih bo dosegla na maturi. Ker je ta del izbirnega postopka uspešno prestala, je bila povabljena na pogovor v Anglijo. V dveh polurnih intervjujih so ji bodoči profesorji zastavljali problemska vprašanja s področja biologije, kot na primer, v čem je evolucijska prednost kratkega genoma pri bakterijah. S predstavljanjem svojih stališč v tujem jeziku nima težav, saj je na gimnaziji obiskovala mednarodni program, vse predmete je poslušala v angleškem jeziku, »zato imam vse besedišče, ki ga potrebujem«.

V začetku januarja je prišlo pismo, da je sprejeta, če bo na maturi dosegla 39 točk od 45 možnih (na mednarodni maturi imajo oceno od ena do sedem) ter dobila najvišjo oceno pri biologiji ali kemiji. To ji je, seveda, uspelo: na njenem maturitetnem spričevalu je zapisano 42 točk ter najvišja ocena pri biologiji in kemiji. Seveda zato, ker je, kot priznava, zelo vztrajna in odločna: »Kar si rečem, da bom naredila, tudi naredim.«

In naredi marsikaj ...

Vita Živa je aktivna na več področjih. Na biotehniški fakulteti je bila, denimo, prostovoljka pri projektih SloWolf in DinAlp Bear, katerih naloga je zagotavljanje boljšega sobivanja med ljudmi in velikimi zvermi v Sloveniji. Kot prostovoljka dela tudi na Centru za socialno delo Ljubljana Center, zato vsako leto sodeluje na različnih taborih, ki so namenjeni otrokom. »S prostovoljstvom postaneš bolj odgovoren državljan. Prispevaš družbi, ki plačuje za tvoje šolanje, zdravstvo ... Na ta način ji vrneš, ker skrbi zate.« Hkrati je to priložnost, da spoznaš tudi sebe. Nikoli si ni mislila, da je dobra pri delu z otroki, zdaj, po omenjenih taborih, pa ve, da zna lepo ravnati z njimi in da jo imajo radi.

Rada ima šport in glasbo, osem let se je namreč ukvarjala s športno gimnastiko, že sedem let igra violino, tudi v godalnem orkestru, pred tem se je osem let učila klavir. »Vse to mi ni stres, ampak veliko veselje.« Zaradi vseh dejavnosti se je, pravi, naučila dobro organizirati čas. »Ne zgodi se, da bi pet ur delala določeno stvar, ki bi jo lahko naredila v eni uri.«

Ne izgublja časa, to je jasno, zato »niti ni« veliko na spletu, uporablja ga predvsem za iskanje informacij. Prav na spletu je izvedela za program Mepi, je namreč prejemnica zlatega mednarodnega priznanja. Ta program spodbuja mlade k vsestranskemu razvoju v aktivne, odgovorne in zadovoljne ljudi – s prostovoljstvom, ukvarjanjem s športom in različnimi drugimi aktivnostmi, denimo glasbo, ter odpravami. Poskusne odprave v hribe z nahrbtnikom in šotorom so imeli v Sloveniji, na glavno pa so se pred tedni odpravili na sever Finske, kjer je z udeleženci iz drugih držav štiri dni hodila po divjini.

Z njo gre tudi violina

Kovčki, ki bodo šli z njo v Veliko Britanijo, še niso pripravljeni. Bo pa v enem izmed njih zagotovo violina. Še naprej bo namreč delala glasbeno šolo Moste - Polje, želi pa si postati tudi članica orkestra na Oxfordu. Prav tako razmišlja, da bi ponovno oblekla gimnastični dres. »Na Oxfordu imajo ogromno dejavnosti, kar želiš, to praktično dobiš,« pove Vita Živa, ki je hvaležna vodstvu, profesorjem gimnazije in glasbene šole za vso pomoč in prijaznost, »brez njih ne bi mogla slediti svojim sanjam«. Prav danes bo Vita Živa postala »prava Slovenka«, zjutraj se je namreč odpravila na Triglav. »Zdaj, ko se selim v Anglijo, je res čas, da storim tudi to.«