Deloindom: Biomasa - ugoden čas za nakup drv in peletov

Zalogo drv in peletov si je najbolje narediti spomladi ali poleti, saj od maja do konca avgusta ponudniki navadno priznajo znaten popust.

Objavljeno
23. junij 2015 15.41
Barbara Primc, Deloindom
Barbara Primc, Deloindom

Na splošno velja, da je ugoden čas za nakup energenta, s katerim se ogrevamo, po končani kurilni sezoni, ko je povpraševanje manjše, ponudba pa večja. A to ne velja za drva in pelete – zalogo te lesne biomase si je najbolje narediti spomladi ali poleti, saj od maja do konca avgusta ponudniki navadno priznajo znaten popust.

Tako drva kot pelete uporabljamo zgolj za ogrevanje, torej v zimskih mesecih, proizvodnja peletov pa poteka vse leto, ne le pozimi, ko je povpraševanje največje. Da bi se izognili visokim stroškom skladiščenja, proizvajalci spomladi in poleti vabijo kupce z ugodnejšimi cenami, ki so lahko tudi do 20 odstotkov nižje kot v času ogrevalne sezone. Cene 15-kilogramskih vreč se gibljejo od 3,30 evra in tja do pet evrov in pol, za tono te lesne biomase pa od 220 evrov do 260 evrov, odvisno tudi od tega, ali jo kupimo v razsutem stanju ali v velikih pakiranjih (big bag). Pri večini ponudnikov oziroma proizvajalcev je vse do konca avgusta mogoče dobiti tudi popust na količino. Minimalno naročilo peletov v razsutem stanju je običajno tri tone, navzgor pa je omejeno na devet ton.

Kako ločiti zrnje od plev?

Manj kakovostni peleti so pogosto zlomljeni in razdrobljeni, na dnu vreče opazimo več finih delcev in prahu. Poleg tega, kar vidimo v vreči, moramo biti pozorni na oznake na embalaži. Kakor je pokazal primerjalni test 15 različnih vzorcev peletov na našem trgu, ki so ga lani jeseni naredili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) v sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije, so oznake velikokrat neustrezne. Na embalaži je še vedno premalo podatkov, ki so pomembni za potrošnika, opozarjajo na ZPS: »Čeprav se ponekod najrazličnejše številke in oznake kar vrstijo, velikokrat ne podajajo bistvenih informacij.«

Več o izsledkih primerjalnega testa vzorcev peletov na našem trgu ter o tem, da so odkupne cene lesa za kurjavo nižje predvsem zaradi žledoloma, preberite v novi številki priloge Deloindom.