Deloindom: Drsna vrata - estetsko in tehnološko dovršena

Predvsem v moderno zasnovanih domovih klasična krilna vrata vse pogosteje nadomeščajo drsna, ki so dobra rešitev tako z estetskega vidika, saj delujejo zelo minimalistično in sodobno, kot s praktičnega, ko nas pesti pomanjkanje prostora.

Objavljeno
12. november 2015 10.45
Katja Žnidar, Deloindom
Katja Žnidar, Deloindom

Število notranjih vrat se je s sodobno arhitekturo ter vedno bolj odprtimi in povezanimi bivalnimi prostori opazno zmanjšalo, po drugi strani pa sta z razvojem tehnologije in novimi materiali v ospredje stopili njihova estetska in uporabna funkcija. Predvsem v moderno zasnovanih domovih klasična krilna vrata vse pogosteje nadomeščajo drsna, ki so dobra rešitev tako z estetskega vidika, saj delujejo zelo minimalistično in sodobno, kot s praktičnega, ko nas pesti pomanjkanje prostora.

Drsna vrata so primerna predvsem za prostore, kjer so pogosto odprta in bi odprto krilo lahko oviralo gibanje – denimo majhne predsobe in garderobne sobe znotraj spalnic, pojasnjuje arhitektka Špela Modic iz Studia Prostorama. Ob tem opozarja, da takšna vrata niso tako zvočno izolativna kot klasična, zato jih priporoča predvsem tam, kjer ne potrebujemo posebne zvočne zatesnitve, kar pomeni, da kot vrata, ki vodijo v kopalnico ali spalnico, niso najboljša izbira.

Različni načini vpetosti

Odpirajo se lahko na dva načina – ob steno, kar pomeni preprostejšo montažo ter poznejše vzdrževanje in morebitno servisiranje, a je zgoraj vidno vodilo v dvojni širini vratnega krila, kar ni najlepši detajl, pripomni arhitektka. Druga možnost je, da se drsno krilo odpira v steno. V tem primeru je treba v steno vgraditi posebno kaseto, v katero se nato namestijo viseča drsna vrata ali pa se drsna vrata naknadno zaprejo z mavčnimi ploščami, nam postopek vgradnje pojasni Uroš Kastelic iz podjetja Venge. Sistem pritrditve se razlikuje od proizvajalca do proizvajalca. Prva možnost je viseča izvedba, kar pomeni, da je vodilo le zgoraj, spodaj pa je talno kolo, ki prepreči, da bi vrata nihala. Spet drugi sistemi omogočajo, da drsna vrata niso obešena, ampak stojijo na koleščkih, kar pomeni, da je nujno tudi talno vodilo. Zgornje vodilo je praviloma vpeto v strop, spodnja tirnica pa je prilepljena na tla in se lahko namesti na katerokoli talno oblogo, sistem pritrditve opiše Jerneja Videmšek iz podjetja Akron. Na željo naročnika, da so vodila poravnana s tlemi, jih lahko tudi vgradijo. Kastelic razloži, da v tem primeru v parket izrezkajo kanal in vanj položijo vodilo, v keramiko že pri polaganju ploščic vstavijo predprofil, v katerega pozneje pritrdijo vodilo, če pa je po tleh položen tapison, vodilo namestijo med tlak in tekstilno oblogo. Sama življenjska doba drsnih vrat je po zagotovilih proizvajalcev povsem primerljiva s klasičnimi vrati in je ob pravilni uporabi tudi več kot deset let.

Več o materialih in avtomatskih drsnih vratih si preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.