Deloindom: Družba grmovnic in trajnic - ne sadimo jih vsevprek

Če bi radi v okrasnem vrtu ustvarili naravni videz, moramo upoštevati velikost rastlin, čas cvetenja, barvno usklajenost in izbrati na naše razmere prilagojene vrste.

Objavljeno
29. junij 2015 12.45
Julijana Bavčar, Deloindom
Julijana Bavčar, Deloindom

Če bi radi v okrasnem vrtu ustvarili naravni videz, moramo upoštevati velikost rastlin, čas cvetenja, barvno usklajenost in izbrati na naše razmere prilagojene vrste, pravi Nataša Kunstelj, profesorica hortikulture in varovanja okolja na srednji in višji šoli Biotehniškega centra Naklo. Po strokovnem svetovanju jo poznajo tudi ljubitelji hortikulture, ki spremljajo dogajanje v centru in radijske oddaje. Je imenitna sogovornica tudi o sladkem krompirju kot jedilni kulturi, saj pripravlja doktorat na podlagi preskušanja ekotipov in pridelovalnih tehnologij te poljščine pri nas.

Kakšna so osnovna načela kombiniranja grmovnic s trajnicami na vrtu?

Pri načrtovanju si moramo predstavljati velikost posamezne rastline po nekaj letih. Zelo pomembno je, da poznamo zahteve vsake rastline po svetlobi, toploti, hranilih in vrsti tal. Že pri pripravi površine lahko namestimo namakalni sistem in ob sajenju grmovnic dodamo zastirko, ki bo ohranjala tla topla, vlažna, manj bo plevela. Vsak vrt je zanimiv, če je vse leto cvetoč. To pomeni, da ko se cvetenje posamezne rastline končuje, se nanj pripravlja že druga. Lastnik vrta naj bo pozoren tudi na barvno kombinacijo rastlin. Vsekakor pa sta pri zasaditvi pomembna velikost vrta in čas, ki ga bomo namenili oskrbi.

 

V čem je razlika med takšno združbo rastlin in gredo, na kateri prevladujejo trajnice?

Kombinacija grmovnic in trajnic vrt zelo popestri z razgibano višino rasti rastlin, od nizkih do srednje visokih in visokih. Manj pa je poudarjena barvna paleta v primerjavi s samimi trajnicami, pri katerih številni majhni, pisani cvetovi delujejo kot barvna preproga. Pri zasaditvi, ki vključuje grmovnice, imamo opraviti tudi z natančnim, pravilnim in estetskim obrezovanjem. Vedeti moramo, katere grmovnice obrezujemo spomladi, katere jeseni. Ta zasaditev potrebuje več prostora, medtem ko trajnice sadimo na manjšo razdaljo. Pri kombinaciji grmov ob robu gozda velikokrat uspevajo naravne trajnice. V zasaditev lahko vključimo številne požlahtnjene sorte, ki so barvno pestre, cvetovi so omam­nega vonja, listi so lahko pisani, plodovi pa dekorativni. Vendar gredne trajnice potrebujejo več oskrbe. Kombinacijo višjih grmov in trajnic uporabimo tudi takrat, ko želimo na vrtu ustvariti intimnost, pri čemer si lahko pomagamo z dodatkom vzpenjalk in ovijalk.

 

Denimo, da bomo sami zasnovali novo zasaditev na vrtu. Vanjo bi radi vključili rastline, ki so nam všeč. Kako se lotimo dela?

Najbolje je najprej prelistati katalog z rastlinami in obkljukati, katere so nam všeč, se pozanimati o zahtevnosti oskrbe in pretehtati, ali bomo imeli čas zanjo. Zamislimo si, kje bomo imeli zelenjavni vrt, kje zeliščnega in okrasnega. V zadnjem času je veliko želja po skalnjakih, trendovskih zasaditvah korit na terasah ali dekoraciji vhoda v hišo. Imeli bi nekaj, kar je lepo in ne zahteva veliko dela. V ta namen so prava izbira trajnice, saj je v primerjavi z enoletnicami in dvoletnicami manj dela z menjavanjem rastlin. Poučiti se moramo o povprečnih višinah in širinah grmov, poleg rastnih razmer za rastline je pomemben podatek o njihovi odpornosti proti vetru, suši in prahu. Težave so v mestih, kjer je zrak bolj onesnažen, ali v bližini cest, ki jih pozimi solijo. Pri zasaditvi je pomembno tudi kombiniranje rastlin s fino in grobo strukturo listov.

Ko je načrt pripravljen, moramo ustrez­no pripraviti rastišče, predvsem imam v mislih ustrezno vrsto zemlje in globino obdelave tal.

Celoten intervju si lahko preberete v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.