Deloindom: Inventivna peč na biomaso - nazaj h koreninam

Zakaj smo Slovenci v vrhu razvoja ogrevalnih naprav, smo se pogovarjali z Markom Udovčem, direktorjem podjetja Inovatika, ki je razvilo svetovno inovacijo na področju ogrevanja s poleni.

Objavljeno
21. januar 2016 12.23
Blaž Kovšca
Blaž Kovšca

Peči na lesno biomaso, toplotne črpalke in v zadnjem času še posebno infrardeči paneli izrivajo peči na plin in še bolj tiste na kurilno olje. Upravičeno ali je to zgolj »zakon«, kakšen je pred denimo 15 leti veljal za oljne peči? Navsezadnje se tudi talno gretje počasi otepa slovesa kuhalca nog in zamenjuje klasično ogrevanje z radiatorji. Potem so tu še neštete teorije o pravilnem prezračevanju objektov in energijski merilniki na ogrevalnih telesih, ki naj bi pripomogli k natančnejšemu obračunavanju porabljene toplote.

O teh nasprotjih in o tem, zakaj smo Slovenci v vrhu razvoja ogrevalnih naprav, smo se pogovarjali z Markom Udovčem, direktorjem podjetja Inovatika, ki je razvilo svetovno inovacijo na področju ogrevanja s poleni.

Po njegovih besedah stanje ogrevalnih sistemov v Sloveniji ni prav rožnato in je posledica precej nenadzorovanega in deloma neustreznega uvažanja opreme iz tujine. Zastarele, večinoma predimenzionirane kurilne naprave imajo neustrezno regulacijo in so bile v preteklosti namenjene za kurjenje s premogom. Les je veljal za predragocen vir, ki naj bi se zato uporabljal predvsem za industrijsko predelavo.

Podoben paradoks lahko zasledimo pri top­lotni izolaciji (starejših) objektov. Stanje je precej raznoliko predvsem zaradi samograditeljstva in omejenih sredstev ob gradnji – in to kljub dejstvu, da imamo v Sloveniji več vrhunskih proizvajalcev izolacijskih materia­lov. »Razmere se izboljšujejo s subvencijami, a kot pri marsičem se tudi tu bolj počasi premika na bolje,« pravi Udovč.

»Alternative centralnemu ogrevanju bivalnih prostorov so tržno vse bolj razširjene. Toplotne črpalke so v podnebno manj zahtevnem območju Slovenije zelo ugodna izbira. IR-paneli so primerni tam, kjer je treba ogreti preveč zraka za dobro počutje,« trenutno najbolj priljub­ljena, če ne celo modna načina ogrevanja omeni Udovč. Hkrati pa opozarja, da trgovina s svojo promocijo pogosto obljublja čudeže, ki se potem ne zgodijo. Po njegovem mnen­ju je kurilnemu olju, ki je pod hudim davčnim pritiskom, »neskončno dobra alternativa« les – še posebno za tiste, ki imajo svoje gozdove. Kurilnemu olju sta glede udobja, izkoristka in dobavljivosti dostojna tekmeca tudi utekočinjeni naftni in zemeljski plin. »Sicer sta prav tako pod davčnim pritiskom, a metan v zemeljskem plinu je tako kot les obnovljiv vir,« povzame Udovč.

Več o inventivni peči na biomaso in prihodnosti tovrstnih ogrevalnih sistemov si preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.