Deloindom: Kaj pomeni standard Global G.A.P.

V zadnjem času pri slovenskih pridelkih v okviru velikih trgovskih verig čedalje pogosteje opažamo oznako za standard Global G.A.P. Pa veste, kaj pomeni?

Objavljeno
09. avgust 2016 13.09
Julijana Bavčar
Julijana Bavčar

V poudarjanju domačega porekla kmetijskih pridelkov trgovci vse bolj prepoznavajo tržno priložnost pri zahtevnejših kupcih. Pri sadju in zelenjavi so krajše transportne poti zagotovilo za prehransko polnovrednejša živila, mnogi kupci pa kakovosti domačih pridelovalcev in pridelkov bolj zaupajo. O tej se lahko prepričajo tudi po posebnih označbah na embalaži, certifikatih, ki zagotavljajo predpisano kakovost. V zadnjem času pri slovenskih pridelkih v okviru velikih trgovskih verig čedalje pogosteje opažamo oznako za standard Global G.A.P. Seveda ne samo pri njih, temveč tudi pri živilih iz uvoza. Kaj pomeni Global G.A.P?

Global G.A.P. je zasebni standard za certificiranje postopkov pridelave kmetijskih pridelkov, ki so ga razvili večji trgovski centri zaradi zahtev po oskrbi potrošnikov s kakovostno in zdravju prijazno hrano. Shema certificiranja po tem standardu je namenjena tako pridelovalcem, ki so vključeni v postopek certificiranja procesov integrirane pridelave, pridelovalcem in predelovalcem ekoloških pridelkov in živil ter pridelovalcem, ki pridelujejo na konvencionalen način, torej imajo lahko z njim označena živila še druge certifikate, denimo o integrirani, ekološki ali biodinamični pridelavi.

Standard služi pridelovalcem kot praktični priročnik za dobro kmetijsko prakso po vsem svetu in varovanje postopkov pridelave pred različnimi tveganji. Poleg varne in hrane so njegovi cilji zmanjšanje neugodnih vplivov kmetijstva na okolje, čim manjša poraba in vnos fitofarmacevtskih sredstev (pesticidov), zagotavljanje odgovornega odnosa do živali in skrbi za zaposlene v procesu kmetijske pridelave.

Kakšna je razlika med integrirano pridelavo in pridelavo, ki poteka v skladu s standardom Global G.A.P., si preberite na www.deloindom.si.