Deloindom: Knjige - za ustvarjalni navdih

Pripravili smo izbor in kratke opise šestih izbranih knjig oz. priročnikov s tematskih področij, o katerih pišemo v naši prilogi, izdanih v lanskem letu.

Objavljeno
06. januar 2016 12.06
Aleksandra Zorko, Julijana Bavčar
Aleksandra Zorko, Julijana Bavčar

Pred vami je šest izbranih knjig oz. priročnikov s tematskih področij, o katerih pišemo v naši prilogi, izdanih v lanskem letu. Med avtorji so tudi naši sodelavci. Morda vam bodo predlogi v pomoč pri vrtnih opravilih, vas spodbudili k razmišljanju o lesu ali arhitekturi, lahko pa jih zgolj prebirate in si z njimi krajšate dolge zimske večere.

Les v sodobni slovenski arhitekturi, 2. del, 2010–2015

Avtor: Manja Kitek Kuzman

Prevod: Amerisa Kurbegović

Založba: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za lesarstvo v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo, 2015

Obseg: 184 strani (trda vezava)

Cena: 35 evrov

»Slovenija je dežela gozdov in lesa, bogate in še žive dediščine gradnje iz lesa, pa tudi najsodobnejših tehnologij in dizajna,« je zapisala avtorica knjige Manja Kitek Kuzman. V njej predstavlja 52 postavljenih lesenih objektov. V izbor so, kakor zapiše, želeli vključiti čim več različnih objektov z različnih koncev Slovenije, ki se razlikujejo po izvedbi in namembnosti ter dokazujejo, da je les primeren material za zasebne, javne, industrijske in gospodarske objekte. Publikacija izhaja iz izhodišča, da je treba povezati znanstveno, strokovno in gospodarsko sfero ter področ­je lesene gradnje približati ljudem, ki bodo bivali ali delali v človeku prijaznih lesenih zgradbah. Les je namreč obnovljiv, do okolja prijazen material in zagotavlja dobro kakovost bivanja. V zadnjih petih letih, ki jih zajema knjiga, je, sodeč po izboru v njej, nastalo veliko zanimivih, unikatnih lesenih družinskih hiš, vrtcev, poslovnih in javnih objektov. »Knjiga o lesu in lesenih objektih govori o prebujajoči se ljubezni do uporabe tega plemenitega materiala v sodobni slovenski arhitekturi. Materiala, ki nagovarja vse naše čute in razum ter predstavlja razvojni potencial in družinsko srebrnino Slovenije,« je v spremni besedi knjige zapisal prof. mag. Peter Gabrijelčič, dekan Fakultete za arhitekturo UL.

Vsak projekt je predstavljen na dveh straneh z besedilom, fotografijami, tlorisom in osnovnimi podatki. Vsa besedila so prevedena tudi v angleški jezik.

Uporabimo les

Avtor: Vladimir Stegne, Boštjan Bračič

Založba: Kmečki glas, 2015

Obseg: 144 strani (mehka vezava)

Cena: 19 evrov

»Slovenija je dežela gozdov, saj ti pokrivajo skoraj 60 odstotkov naše države. V slovenskih gozdovih je približno 320 milijonov kubičnih metrov lesa. Zaradi pestrih podnebnih razmer je rastlinstvo v slovenskih gozdovih zelo raznoliko, v njih uspeva 71 drevesnih vrst, od tega deset vrst iglavcev in 61 vrst listavcev,« sta v knjigi Uporabimo les zapisala avtorja Vladimir Stegne in Boštjan Bračič. Po njunih besedah je les, surovina sedanjosti in prihodnosti, naše največje bogastvo, ki predstavlja številne možnosti za razvoj, a kljub temu delež zaposlenih v lesnopredelovalni industriji vztrajno pada. Pomena lesa in njegove vrednosti se bolj zavedajo posamezniki in manjša podjetja, ki nadaljujejo tradicijo propadle lesarske proizvodnje, kot opozarjata avtorja, pa bi se ga morali zavedati tudi uporabniki in se zavestno odločati za izdelke iz njega. Priročnik Uporabimo les bralca seznanja z dejstvi o slovenskih gozdovih, drevesnih vrstah in lastnostih lesa. Podrobneje opiše nekatere vrste iglavcev in listavcev. Poleg drevesne vrste in njenega lesa spoznamo tudi njegovo obdelavo in uporabnost, ob tem pa izvemo še kakšno zanimivost. Recimo, da so v preteklosti hrast pogosto sadili ob cerkvah, da je varoval zvonik pred strelami. Hrastov les so veliko uporabljali za gradnjo ladij, za veliko jadrnico, na primer, so porabili kar dva tisoč dreves. Nekaj strani v knjigi je namenjenih tudi lesnim škodljivcem, napakam v lesu in zaščiti lesa. V posebnem poglavju se avtorja posvetita ročni obdelavi lesa. Natančneje popišeta ročno orodje in druge pripomočke ter obdelavo lesa, na primer postopek staranja, izdelavo intarzij, struženje ali izdelavo lesnih vezi. Na koncu knjige pa je še nekaj podrobnih načrtov za izdelavo različnih lesenih predmetov in večjih kosov pohištva, ki se jih bodo najbrž lotili bolj vešči oz. tisti, ki so se kdaj že preskusili v delu s tem materia­lom. Dodani so na primer načrti za pergolo ali senčnico, otroško gugalnico s toboganom in načrt za vrtno uto. Malo manj zahteven je videti načrt za izdelavo stojala za sušenje perila ali pohištva iz palet. Iz lesa pa je lahko, kot sta avtorja pokazala v knjigi, tudi stojalo za kolesa.

Celoten izbor knjig z opisi vsebin najdete v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.