Deloindom: Savne - razvajanje v intimnem zavetju doma

Preverili smo, kakšen prostor potrebujemo, kako savno vgradimo, kakšen strošek pomeni postavitev in koliko nas stane za njeno delovanje porabljena električna energija.

Objavljeno
06. november 2014 11.33
Sebastijan Ozmec, Deloindom
Sebastijan Ozmec, Deloindom

Savne so vse bolj priljubljene, saj omogočajo sprostitev in oddih po napornem delavniku, hkrati pa blagodejno vplivajo na zdravje. Vse več ljudi teh intimnih trenutkov noče deliti z drugimi, zato si postavijo savno kar v domačem okolju. Preverili smo, kakšen prostor potrebujemo, kako ga pripravimo, kako savno vgradimo, kakšen strošek pomeni njena postavitev in koliko nas stane za njeno delovanje porabljena električna energija.

Odločitev, da si bomo postavili savno v intim­nem zavetju doma, izhaja iz vse hitrejšega tempa življenja, ko imamo malo časa za lastno razvajanje. Ker je savnanje priporoč­ljivo dva- do trikrat na teden, se marsikdo odloči, da si bo savno postavil doma, kjer mu bo vedno na razpolago in kjer si bodo vsi družinski člani, morebiti pa tudi gostje, privoščili sprostitev. Za domačo uporabo so bolj kot parne turške, v katerih se ustvarja precej vlage, primerne suhe finske ali infrardeče savne, ki oddajajo v okolico zelo malo vlage in jo predvsem nekoliko segrejejo. Razlog za tak nakup je lahko tudi zdravstvene narave. Zlasti redna uporaba infrardeče savne, dvakrat do trikrat na teden, po nekaterih podatkih zmanjša možnost različnih obolenj od prehladov do kardiovaskularnih težav. »Njena prednost je tudi globinsko delovanje, saj toplota prodira v tkivo. Uporabljajo jo lahko starejši ljudje, otroci, astmatiki, ljudje z visokim krvnim tlakom, skratka tisti, za katere se uporaba finske savne odsvetuje zaradi zahtevne klime,« pravi Rok Gregor iz podjet­ja Gregor.

Ker podjetja izdelujejo savne tudi po naročilu, zanje ni težko najti prostora v stanovanju, hiši ali pred njo. Lahko jo postavimo v kopalnico, klet, na podstrešje ali na teraso oziroma trato pred hišo. Katero bomo izbrali, je odvisno od več dejavnikov, kot so primeren prostor, jakost električnega toka, izolacija objekta in podobno. Finska savna je primerna za tiste, ki jim ustrezata visoka temperatura, od 70 do 110 stopinj Celzija, in majhna relativna vlažnost, od 5- do 20-odstotna. Deluje nam­reč po principu ogrevanja zraka v prostoru s pečjo in razgretim kamenjem. Za tiste, ki ne marajo prevelike vročine, je primernejša infrardeča, v kateri je temperatura od 40 do 60 stopinj Celzija, deluje pa po principu neposrednega segrevanja telesa z IR-grelniki.

Več o umestitvi savne v prostor, njeni velikosti in ceni naložbe preberite v novi številki revije Deloindom ali na www.deloindom.si.