Deloindom: Segrevanje prostora s toplotnim valovanjem

Dosti bolj gospodarna kot električni radiatorji in ventilatorski grelniki so infrardeča ogrevala. Zaradi modernejših oblik in večjih grelnih zmogljivosti jih lahko namestimo tudi v dnevne in druge prostore v stanovanju.

Objavljeno
24. oktober 2014 12.15
Sebastijan Ozmec, Deloindom
Sebastijan Ozmec, Deloindom

Zaradi nenehnega spreminjanja cen fosilnih goriv marsikdo išče drugačne načine za ogrevanje doma. Pogosto se za ta namen uporablja tudi električna energija. Dosti bolj gospodarna kot električni radiatorji in ventilatorski grelniki so infrardeča ogrevala. Medtem ko smo jih včasih uporabljali predvsem v kopalnicah, jih zdaj, zaradi modernejših oblik in večjih grelnih zmogljivosti, lahko namestimo tudi v dnevne in druge prostore v stanovanju.

Za ogrevanje stanovanj in hiš se uveljavlja infrardeče ogrevanje oziroma ogrevanje s toplotnim valovanjem, ki ne ogreva zraka v prostoru, temveč predmete, zidove in ljudi. Infrardeča grelna telesa oziroma IR-paneli se napajajo z električno energijo, a ker je ne porabijo veliko, so primerna tudi za ogrevanje celotnega stanovanja ali hiše, ne zgolj kot dodatek k osnovnemu centralnemu ogrevalnemu sistemu. »Dolgi infrardeči oziroma toplotni valovi so del naravnega svetlobnega spektra sonca. Človeško telo potrebuje za pravilno delovanje zadostne količine žarkov infrardečega območja. Ti valovi povzročajo nihanje molekul in tako sproščajo energijo, ki jo zaznamo kot toploto. Dolgi infrardeči valovi torej na človeka vplivajo zelo ugodno, saj energija teh žarkov izboljša zdravje in učinkovitost celic,« pojasnjuje Niko Prekoršek iz podjetja Tiping.

»Ljudje smo odlični sprejemniki in oddajniki sevane toplote. Naše telo toploto iz IR-sevala hitro porazdeli, zato jo učinkovito porabimo,« pa o prednosti infrardečega ogrevanja pravi Aleš Babič iz podjetja Ekosen. Po njegovem mnenju ima IR-ogrevanje nekaj prednosti pred klasičnim: »Pri ogrevanju zraka v hiši ustvarimo pregrado okoli človeka, ki otežuje prehajanje toplote v obliki sevanja od toplega človeka do mrzlih zidov, preprečiti pa tega ne more. To dobro občutimo, če v sobi, kjer je segret samo zrak, sedemo zraven mrzlega zidu. Začelo nas bo zebsti, čeprav je zrak vroč.« Ker infrardeče ogrevanje namesto zraka ogreje telo, ga občutimo kot toplotno ugodno, nekako tako, kot če bi se sončili. Zato ga še posebej cenijo starejši ljudje. Energijo infrardečih žarkov namreč v medicini že desetletja uporabljajo za zdravljenje bolečin v mišicah in sklepih.

Več o IR-ogrevanju, stroških naložbe in porabe ter o različnih oblikah in načinih uporabe preberite v aktualni tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.