Deloindom: Setveni koledar – julij 2016

Setveni koledar Marije Thun je sedaj dostopen tudi na spletu. Zraven pa še nekaj uporabnih napotkov, kaj lahko te dni postorite v sadovnjaku in na vrtu.

Objavljeno
30. junij 2016 12.39
Robert Mabič
Robert Mabič

Čas dopustov je tu in z mislimi smo že v daljnih krajih s prelepimi plažami in turkiznim morjem – medtem ko se hladimo v senci hišnega drevesa. Proti večeru, ko vročina le popusti, pa je čas za nekatera vrtna opravila, ki jih tudi v tem času ne zmanjka.

Zelenjavni vrt

Vsako leto znova nas jezi krompirjeva plesen, ki lahko v zelo kratkem času uniči tudi rastline paradižnika. Pred leti te nadloge ni bilo, očitno pa se je gliva spremenila in postala agresivnejša. Pokrivanje rastlin je dobra rešitev, lahko pa jih krepimo in preventivno zavarujemo tudi z nekaterimi doma pripravljenimi pripravki iz rastlin z vrta. Čebula in česen vsebujeta aktivno snov aliin, ki deluje proti številnim škodljivim organizmom, pripravimo si lahko čaje in prevretke. Širok spekter delovanja na številne glive ima tudi pripravek iz njivske preslice, ki ga lahko kupimo ali pripravimo sami. Pri naravnih pripravkih sta zelo pomembna pogostost in pravočasen začetek škropljenja, saj je potem, ko so rastline že okužene, prepozno. Paradižnik bomo zato zdaj redno škropili enkrat na teden in vztrajali tudi med zorenjem. Pri uporabi kemičnih sredstev za varstvo rastlin pa je treba upoštevati karenco, ki je navedena v navodilu za uporabo.

Zdaj lahko še vedno sadimo nizki fižol in grah, sejemo motovilec, poletne solate, endivijo, radič, blitvo, korenje, kitajsko zelje, redkvico in rukolo. Seveda moramo s stalnim zalivanjem poskrbeti, da bodo razmere ustrezne za kaljenje mladih rastlin.

Škodljive gosenice in hrošče odstranjujemo ročno, škropimo pa samo, kadar ne gre drugače. Uši na fižolu bo manj, če mu bo delal družbo šetraj, iz listov rabarbare pa si lahko pripravimo učinkovit insekticid. Listni peclji niso uporabni, te bomo porabili v kuhinji, kilogram zelenih listov pa namočimo v petih litrih vode. Po končanem vrenju zmes še za 10 minut prekuhamo, odcedimo, ohladimo in uporabimo proti ušem, gosenicam in muham.

Več o julijskih opravilih na sadnem in okrasnem vrtu si preberite na www.deloindom.si.