Deloindom: Ureditev okolice hiše − bistven je dober načrt

Kako se lotiti ureditve okolice hiše, kdaj je najprimernejši čas za to in kakšne so prednosti celovitega pristopa, sta nam pojasnili krajinska arhitektka in projektantka arhitekture.

Objavljeno
06. september 2016 15.38
Katja Žnidar
Katja Žnidar

Pogosto vidimo novogradnje, katerih okolica še leta po vselitvi ostane neurejena ali vsaj nedokončana. Gradnja hiše povprečnega investitorja resda finančno precej izčrpa, a po izkušnjah sogovornic je bolj kot pomanjkanje denarja težava neizdelan koncept zunanje ureditve. Kako se lotiti ureditve okolice hiše, kdaj je najprimernejši čas za to in kakšne so prednosti celovitega pristopa, sta nam pojasnili krajinska arhitektka in projektantka arhitekture.

Idealno bi bilo, če bi se urejanje okolice hiše končalo sočasno z gradnjo hiše in bi se vselili, ko na parceli ne bi bilo niti sledu o gradbišču. To je vsekakor mogoče, a po izkušnjah krajinske arhitektke Nataše Bučar Draksler iz biroja Aleja inženiring se večina investitorjev odloči, da bodo celoto uredili v daljših časovnih presledkih. Za začetek potrebujemo dober in realen načrt:

»Če bomo skrbno zasnovali smiselne povezave hiše in okolice, bo naš dom organsko rasel. Gibanje po prostoru bo logično in prijetno. Neposredno pred izhodom iz dnevne sobe bo bivalni vrt, v bližini kuhinje letna kuhinja in zelenjavni ali vsaj zeliščni vrt. Parkirišče in nevarnosti prometa bodo ločeni od dela parcele, kjer počivamo in se v njem zadržujejo otroci ali gibalno ovirani,« pojasni sogovornica, ki ima za seboj več kot dvajset let prakse na tem področju.

Potrebujemo torej svojim željam prilagojeno oblikovno zasnovo, ki je ne bomo vmes ves čas spreminjali, hkrati pa tudi realno finančno oceno investicije. Arhitektka Sandra Šterpin iz podjetja Projektant pove, da je zunanja ureditev – če ni finančnih omejitev – končana relativno hitro, v približno dveh tednih, izvedemo pa jo lahko kadarkoli v letu, izogibamo se le nizkim zimskim temperaturam.

Bučar Drakslerjeva iz izkušenj pove, da je morda najbolj primeren čas za načrtovanje ureditve ravno jesen, saj imamo nato čez zimo dovolj časa, da izrišemo detajle, preračunamo stroške in prilagodimo izbor materialov. »Izberemo med več ponudbami izvajalcev, potem ko smo preverili njihove reference, in takoj ko zemlja odmrzne, se lahko začne delo na terenu. Poskusimo uloviti pomlad, tako da bodo vsaj drevesa in grmovnice v zemlji do konca marca. Druge rastline presajamo iz lončkov in jih ne moti, če smo že zakorakali v polet­je,« svetuje krajinska arhitektka.

Kakšne so najpogostejše napake in zakaj s celovito ureditvijo prihranimo čas in denar, preberite na www.deloindom.si.