Deloindom: Visoke grede - zgodnejši pridelek in lažja obdelava

Visoke grede so praktični in vizualno zanimivi vrtni elementi, ki omogočajo, da vrtnine in zelišča pridelujemo dvignjeno od tal.

Objavljeno
25. april 2016 11.28
Robert Mabič
Robert Mabič

Takšne rešitve so idealne povsod, kjer primanjkuje prostora za gojenje vrtnin, kot so terase, balkoni in majhni vrtovi, ali pa so talne razmere slabe. Uredimo jih lahko tudi na povsem običajnem vrtu in ga z njimi nivojsko razgibamo ter hkrati pridelovanje približamo tistim, ki imajo pri delu na običajnih gredah težave.

Prednosti

Visoke grede so praktične, zanimive in omogočajo tako zgodnejši spomladanski kot poznejši jesenski pridelek. Za to poskrbi njihova organska notranja sestava, ki v procesih razgradnje sprošča toploto in tako omogoča boljše razmere za rast, kot so sicer na navadnih gredah. Priročne so tudi za bolnike in starejše, katerih motorika je že opešala, imajo težave s sklanjanjem in čepenjem zaradi bolečin v hrbtu in se morajo tako ogibati vsemu, pri čemer bi se lahko poškodovali. Z dovolj trdnimi in širokimi potmi med gredami z lahkoto vrtnarijo tudi invalidi na vozičku, grede pa naj bodo takšnih mer, da bodo vsa opravila zlahka opravljena in na dosegu roke; biti morajo dovolj ozke, dolžino pa prilagodimo prostoru, a naj ne bodo predolge. Zaradi dvignjene površine bomo imeli manj težav z oskrbo, kot je pletje, pa tudi škodljivci in bolezni so zaradi višine prikrajšani za najboljše razmere za njihov življenjski slog.

Več o gradbenem materialu, polnjenju visokih gred in njihovih slabih straneh si preberite v prilogi Deloindom ali na www.deloindom.si.