Fin govor, Ana!

The World's Best 50 Restaurants: nagrado za najboljšo šefinjo kuhinje je Ana Roš posvetila svojima otrokoma.

Objavljeno
05. april 2017 15.59
lvu roš
K. C. R.
K. C. R.

V Melbournu so ob dveh popoldne po našem času končali podeljevanje naslovov najboljšim kuharskim mojstrom in njihovim restavracijam, znanem kot The World's 50 Best Restaurants. Govor Ane Roš, najboljše šefice kuhinje na svetu, je bil prav dober.

The World's Best 50 Restaurants je vplivna lestvica, tako da se bodo verjetno mnogi začudili ob podatku, da je stara šele 15 let. Ponovimo: edina slovenska »pristopa« do zdaj sta bila 89. mesto Janeza Bratovža pred nekaj leti in, seveda, letošnji udarni izbor mojstrice iz Hiše Franko za najboljšo šefinjo kuhinje na svetu.

Njen ugled je pomagal tudi, da se je na seznam uvrstila še restavracija sama: na 69. mesto, kar je Ana Roš med zahvalnim govorom označila kot najbolj seksi številko na svetu. In, povezano in simpatično, pojasnila še svoj izbor rdeče oblekice na podelitvi.

Nagrado ji je podelila Hélène Pietrini, direktorica The Wolrd's Best 50 Restaurants, Ana Roš pa je svoje tri minute, kolikor naj bi trajal njen govor, porabila za zgodbo o tem, kako in kdaj je bila sploh sprejeta v svet »moške« kuharije (z dimljeno rdečo peso, ki jo je pripravila na srečanju Cook It Raw 2012 − potem ko je zamudila letalo, se zvrnila v reko s čolnom, nakar jo je ugriznil pes in na koncu pičila še čebela in je prvič v življenju dobila alergijsko reakcijo).

Res lepo pa je bilo, ko je nagrado posvetila svojima otrokoma, ki sta zrasla v fantastična človeka, pravi. »Vse se da,« je dodala. Hkrati pa tudi povedala, kakšna so odrekanja za tako nagrado: ko je po 18 ur v kuhinji, jo pogrešata otroka, ko je z otrokoma, jo pograšajo gostje.

Najboljša restavracija na svetu 2017 je postala newyorška Eleven Madison Park, na drugem mestu je poskočni Italijan iz naše (skoraj) soseske, Massimo Bottura (Osteria Francescana, Modena), lani je bil prvi, na tretjem mestu pa so se zdeli nekoliko nezadovoljni bratje Roca (Celler de Can Roca) iz španske Girone. Nagrado za najboljšega slaščičarja je dobil Dominique Ansel, najbolj trajnostna restavracija je Septime (Pariz), mojstri kuhinje so sami med seboj kot najboljšega izbrali Virgilia Martineza (Central, Lima). Nagrado za umetnost gostoljubja je dobila restavacija El Celler de Can Roca.

Nagrado za življenjsko delo je dobil legendarni Heston Blumenthal, ampak njegov govor bo treba najbrž poslušati še enkrat, kajti bil je res precej filozofsko-ontološki.

***

Mimogrede, v sobotni izdaji Odprte kuhinje vam bo s prilogo Odprta kuhinja pomahal Massimo Bottura