Speljal je karoq, yeti je le še spomin

Škodin naslednji športni terenec, ki ima tudi družinsko uporabne lastnosti

Objavljeno
20. oktober 2017 18.42
Gašper Boncelj
Gašper Boncelj

Yeti je bil za Škodo zelo prepoznaven, tudi uspešen model. Ampak menda ni bil univerzalno všečen, skoraj bi rekli, da je bil s svojo oglato pojavo zelo všeč moški populaciji, manj pa ženski. Pred kratkim je zapeljal v pokoj in zdaj je tu karoq, ki je večji in oblikovno manj samosvoj SUV izdelek.

Morda najprej na kratko o imenu. Za yetija smo vsi vedeli, po čem je dobil ime, s karoqom je pač malo težje. Tako ponovim že enkrat napisano kolegovo razlago, da je to zloženka iz besed jezika plemena Aleuti na Aljaski, ki avtomobil imenujejo kaa'raq, puščico pa roq – puščica je del Škodinega emblema. Po obliki karoq ni tako samosvoj kot yeti, posebno v sprednjem delu je dobil poteze večjega in še vročega Škodinega SUV-a kodiaqa. Praktično se zdi, da ima na strehi klasično odprta vodila, na katera bo prtljažne prečke mogoče namestiti v katerem koli položaju. Karoq je seveda opazno manjši od kodiaqa in tudi precej daljši od yetija, v dolžino meri 438 cm. V notranjosti je spredaj marsikaj v koncernskem slogu, tudi kar velik sredinski večfunkcijski prikazovalnik z upravljanjem na dotik in opcijski digitalni zaslon za volanom, kar je seveda vključeno v višje pakete opreme. Ureditev je znana in ji težko kaj očitamo, pač pa je mogoče opaziti dele slabše plastike, npr. na kljukah vrat.

Če gre v poplavi navideznih terencev, križancev in robustnih mestnih nastopačev Škodi in karoqu kaj priznati, je to, da ponuja še kaj več kot le všečno »močno« pojavo, višje sedenje in dober pogled na cesto. Karoq ima namreč lahko tudi štirikolesni pogon, sicer ne pri vstopnih motorjih, a vendar – močnejši dizelski in v prihodnje tudi najmočnejši bencinski agregat bosta lahko gnala vsa štiri kolesa; na dobri podlagi predvsem sprednji, na slabši po potrebi tudi zadnji. Oddaljenost od tal znaša pri štirikolesni izvedbi 18 cm (pri dvokolesni je za odtenek manjša), vstopni in izstopni kot pa solidnih 20 in 28 stopinj. Dodan je v temu primeru tudi terenski program, ki bo vozniku pomagal peljati po strminah navzgor in navzdol.

Druga stvar, s katero karoq izstopa, je notranja prilagodljivosti. Za t. i. paket vario flex bo seveda treba vselej doplačati, a je pomembno, da je dosegljiv, česa podobnega tekmeci večinoma nimajo. V tem primeru se druga sedežna vrsta namesto v standardnem razmerju 60/40, tako ko je bilo tudi v yetiju, deli v razmerju 40/20/40, mogoč je vzdolžni pomik, nastavljanje naklona naslonjal, sedeže je mogoče odnesti iz avtomobila. Prtljažnik je že v osnovi konkretno, bi rekli, da družinsko velik: če imamo navadno sedežno klop, meri 521 litrov, če gre za sistem vario, pa odvisno od postavitve prostornina znaša od 479 do 588 litrov. Glede na sedežno izbiro se malce razlikujeta tudi prtljažna roloja.

Karoq je tako kot še vrsta modelov skupine Volkswagen pripravljen na modularni platformi, to pomeni veliko skupnega tudi pri podvozju in pogonskih sklopih. Spredaj ima macphersonvi vzmetni nogi, zadaj pri izvedbah s pogonom na sprednji kolesi poltogo premo, pri štirikolesnem pogonu pa večtočkovno vpetje. Motorna ponudba je tudi iz koncerna, vstopni model je na bencinski strani litrski turbo trivaljnik z močjo 85 kW, sledi mu še zelo nov, prav tako prisilno polnjen motor 1.5 TSI s samodejnim izklapljanjem dveh od štirih valjev in močjo 110 kW. Dizla sta 1,6-litrski TDI z močjo 85 kW in dvolitrski TDI v izvedbah z močjo 110 ali 140 kW. Slednji pride v prodajo malce kasneje. Poleg ročnega menjalnika s šestimi prestavami je na voljo oziroma pri nekaterih izvedbah standarden samodejni menjalnik z dvema sklopkama in sedmimi prestavami. O kakem hibridu, po katerem kličejo vladne emisijske strategije, za zdaj ne govorijo. Pri 1,5-litrskem TSI in dvolitrskem TDI se bo mogoče, kakor smo omenili, odločiti tudi za štirikolesni pogon, sicer je pogon sprednji.

Vtis s prve vožnje je, da ima avtomobil vzmetenje nastavljeno kar presenetljivo v prid udobja, bolj kot na primer sorodna seat ateca, k takšnemu občutku pripomoreta tudi ravno prav mehka sprednja sedeža. Največ smo se peljali kar z vstopnim bencinskim trivaljnikom, ki ni podhranjen, kakor bi morda pričakovali, dobro je deloval tudi samodejni menjalnik, vse skupaj pa z ne ravno izjemno porabo slabih osem litrov na 100 kilometrov. Karoq ima tako ali drugače veliko opreme, tudi najrazličnejših varnostnih asistenčnih sistemov.

V Sloveniji se o prodaja karoqa začenja te dni, in sicer v izvedbi s srednjo opremo (osnovna bo dosegljiva pozneje), tako da stane z vstopnim bencinskim motorjem kar konkretnih 21.700 evrov in v najbogatejši dizelski izvedbi seže do slabih 32 tisočakov. S financiranjem so cene malo nižje. Letos naj bi jih zaradi omejene dobave prodali 50, v prvem polnem letu pa seveda veliko več.