Malo prostora za malo denarja

Ali v Tokiu res ni mogoče prenočiti za manj kot 200 evrov? Ni res! Posteljo lahko dobite za desetino te cene.

Objavljeno
23. junij 2015 23.02
Reuters
Reuters
Japonsko obiskuje vedno več turistov, cene hotelskih nastanitev pa so čedalje višje zaradi šibkega jena. Zato poskušajo biti ponudniki turističnih storitev čedalje ustvarjalnejši in ponujajo različne izbrano opremljene, vendar poceni nastanitvene prostore, med drugim v sobah s pogradi in drugih manjših prostorih.

Celo majhna dvoposteljna soba v hotelu s podstandardnimi storitvami v središču Tokia vas lahko zdaj stane več kot 210 evrov na noč. Toda če podrobneje preverite ponudbo, lahko razkošno prenočite za precej nižji znesek.

Grids

Samo deset minut hoje od znamenite tokijske nakupovalne četrti Akihabara stoji med poslovnimi in stanovanjskimi bloki osemnadstropna bela stavba Grids. Štiriintrideset let staro poslovno zgradbo so preuredili v hotel, ki so ga odprli aprila letos, v njem pa je mogoče dobiti sobe od 3300 jenov (23 evrov) do približno 5000 jenov (35 evrov) na osebo. Najcenejša možnost je spanje na pogradu v skupni sobi, cena vključuje še copate, brisačo in omarico s ključem. Dvanajst kvadratnih metrov velika dvoposteljna soba s skupnimi prostori za prhanje in straniščem stane samo 3600 jenov (25 evrov) na osebo. Če potujete z družino ali prijatelji, imate v najvišjem nadstropju na voljo 28-kvadratno razkošno sobo s preprogami tatami, na katerih lahko gostje položijo blazine za štiri osebe, soba pa stane približno 5000 jenov (35 evrov) na osebo.

»S preureditvijo poslovne stavbe v hotel smo takoj zagotovili nujno potrebne hotelske sobe,« je povedala Jukari Sasaki, predstavnica gradbenega podjetja Sankei, ki je preuredilo hotel Grids. »Gradnja popolnoma novega hotela je predraga zaradi velikih stroškov gradnje,« je dodala. Gradnja novega hotela ponavadi traja tri leta, Sankei pa je manj kakor po letu dni odprl hotel Grids, za katerega je pripravil načrte lani poleti. Podjetje Sankei je že pridobilo novo nepremičnino za hotel Grids v četrti Nihonbaši, nedaleč stran od tokijske postaje, in namerava graditi tudi v Kjotu in Osaki.

Lani je Japonsko obiskalo rekordnih 13,4 milijona tujcev, deloma tudi zaradi šibkejšega jena. Japonska namerava do leta 2020, ko bo Tokio gostil olimpijske igre, privabiti 20 milijonov turistov, do leta 2030 pa kar 30 milijonov.

First Cabin

Tudi podjetje First Cabin upravlja hotele, preurejene iz poslovnih stavb, v šestih japonskih mestih. Za enoposteljno »kabino v poslovnem razredu« brez dodatnega prostora zaračuna približno 5500 jenov (40 evrov). Soba je nekoliko večja od tistih v znamenitih japonskih hotelih s kapsulami, in ponuja dovolj prostora, da lahko gostje v njej stojijo. Za 1000 jenov (sedem evrov) lahko dobite »kabino prvega razreda«, v kateri je dovolj prostora za to, da odprete kovček in se preoblečete. Hotel First Cabin v Cukidžiju blizu znane ribje tržnice v Tokiu je preurejena poslovna stavba, v kateri v pritličju deluje kavarna, ki ponoči postane vinski bar. Gostje se prhajo v skupnih kopalnicah, dovolj velikih za deset ljudi.

Nine Hours

Izberete lahko tudi »hotele za devet ur«, ki upoštevajo podatek, da ljudje spijo sedem ur in potrebujejo po eno uro časa pred spanjem in po njem. Tovrstni hoteli delujejo na mednarodnem letališču Narita in v Kjotu. V njih imate na voljo »spalne prostore«, ki so podobni hotelom s kapsulami, vendar so bolje urejeni, poleg tega njihovi lastniki trdijo, da imajo boljše blazine. »Pri nas ponujamo samo postelje in prho,« je povedal Takahiro Macui, izvršni direktor podjetja Nine Hours, ki upravlja hotel. »Vendar ponujamo najkakovostnejšo nastanitev v tem razredu.« Nine Hours v Kjotu je devetnadstropna stavba s 125 spalnimi prostori, v Naritu pa svoje storitve ponujajo v enem od nadstropij poslovne stavbe. Macui napoveduje, da bo podjetje v prihodnje odprlo še več tovrstnih hotelov.